Życie Duchowe nr 96/2018 (Jesień) | wydawnictwowam.pl
Deon.pl Darmowa dostawa już od 50 zł

Pokaż tylko produkty WAM

Zadzwoń +48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-18.00

Życie Duchowe nr 96/2018 (Jesień)

Cyberduchowość
e-prasa
Jacek Siepsiak SJ (red. nacz.)
dostępne też, jako: 
14,28 zł
16,80 zł
wydawca: 
Wydawnictwo WAM

Informacja o ebooku

„Internet stał się narzędziem powszechnego użytku, również dla ludzi pragnących świadomie kształtować swoje życie duchowe” – czytamy we wstępie jesiennego numeru „Życia Duchowego”, którego tematem stały się dobre i złe strony owej „cyberpowszechności”.

Numer otwiera wywiad Bartłomieja Surego z ks. Grzegorzem Strzelczykiem zatytułowany „Na początku jest informacja”. Rozmówcy poruszają w nim wiele interesujących i często zaskakujących wątków na styku Bóg – świat cyfrowy, niejako przekładając język wiary na język informatyczny.

Szanse i zagrożenia, jakie niesie ze sobą rewolucja technologiczna przełomu XX i XXI wieku dla tradycyjnych praktyk religijnych, pokazuje amerykański jezuita Timothy Clancy w artykule „Wirtualna religia i początek nowej epoki osiowej”. Z kolei o konieczności ewangelizacji z wykorzystaniem Internetu oraz obecności w niej jezuickich cybermisjonarzy pisze Wojciech Morański SJ w tekście pt. „Jezuici w Matriksie”.

Karol Wilczyński w „Dekalogu bezpieczeństwa w Internecie” oprócz listy najważniejszych sieciowych zagrożeń podaje też konkretne wskazówki, jak się przed nimi chronić. Mniej entuzjastyczny głos to również tekst ks. Andrzeja Draguły o ograniczeniach Internetu i duchowości cybernetycznej. W artykule „Bezcielesność cyberduchowości” zauważa on, że wspomniane ograniczenia wynikają „z natury samego medium, które umożliwia kontakt interaktywny, ale nie pozwala na kontakt interpersonalny. W ten sposób medium to pozbawia duchowość wymiaru wspólnotowego”.

Odpowiedzią na te słowa staje się w pewnym sensie wywiad z Michałem Wilkiem, założycielem i redaktorem portalu Orygenes+, na temat Biblii w sieci, który zauważa, że owszem – „rzeczywistość cyfrowa nie zastąpi spotkania z drugim człowiekiem i nic nie zastąpi dzielenia się słowem Bożym we wspólnocie, jednak dla modlitwy osobistej treści opublikowane w sieci mogą być dobrą inspiracją”. Podpowiedzią, gdzie w Internecie szukać owej inspiracji, są w numerze teksty „Cybermodlitwy” Elwiry Ginalskiej i „Internetowa przestrzeń duchowa” Piotra Kosiarskiego.

Polecamy także refleksję Marka Rosłonia SJ na temat prowadzenia przez Internet psychoterapii, artykuł Szymona Żyśki o Internecie jako „największej ambonie świata” osób świeckich oraz tekst Piotra Chydzińskiego SJ pt. „Naciąganie na miłosierdzie w sieci?” o pomaganiu potrzebującym przez Internet.

Na Internet jesteśmy dziś niejako „skazani”. Zamiast więc od niego uciekać, warto uczyć się z niego korzystać, by szukając w nim Boga, wzrastać w życiu duchowym i ludzkim.

Szczegółowe dane

Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2018
Liczba stron: 
192 (pdf)
Redaktor
Jacek Siepsiak SJ
Licencja typu: 
Plik

Tytuły tych samych autorów

12,10 zł
taniej 10%
13,44 zł
cena det. za
plik
Darmowa dostawa od 50 zł
Produkt dostępny w magazynie
Kupując otrzymujesz format: 
PDF
Koszty dostawy
powyżej 50 zł0 zł
poczta priorytetowaod 6.90 zł
paczkomaty InPostod 6.90 zł
stacje ORLENod 6.50 zł
odbiór w punkcieod 6.50 zł
kurierod 10.90 zł
wyślij jako prezentod 10.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
dacierade.pl
jaksiemodlic.pl
jaksiespowiadac.pl
swiecinapomoc.pl