Życie Duchowe nr 96/2018 (Jesień) | wydawnictwowam.pl
Deon.pl AMDG Katechizmy Darmowa dostawa
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-16.00
Życie Duchowe nr 96/2018 (Jesień)

Życie Duchowe nr 96/2018 (Jesień)

Cyberduchowość
e-prasa
Jacek Siepsiak SJ (red. nacz.)
dostępne też, jako: 
11,76 zł
16,80 zł
wydawca: 
Wydawnictwo WAM

Informacja o ebooku

„Internet stał się narzędziem powszechnego użytku, również dla ludzi pragnących świadomie kształtować swoje życie duchowe” – czytamy we wstępie jesiennego numeru „Życia Duchowego”, którego tematem stały się dobre i złe strony owej „cyberpowszechności”.

Numer otwiera wywiad Bartłomieja Surego z ks. Grzegorzem Strzelczykiem zatytułowany „Na początku jest informacja”. Rozmówcy poruszają w nim wiele interesujących i często zaskakujących wątków na styku Bóg – świat cyfrowy, niejako przekładając język wiary na język informatyczny.

Szanse i zagrożenia, jakie niesie ze sobą rewolucja technologiczna przełomu XX i XXI wieku dla tradycyjnych praktyk religijnych, pokazuje amerykański jezuita Timothy Clancy w artykule „Wirtualna religia i początek nowej epoki osiowej”. Z kolei o konieczności ewangelizacji z wykorzystaniem Internetu oraz obecności w niej jezuickich cybermisjonarzy pisze Wojciech Morański SJ w tekście pt. „Jezuici w Matriksie”.

Karol Wilczyński w „Dekalogu bezpieczeństwa w Internecie” oprócz listy najważniejszych sieciowych zagrożeń podaje też konkretne wskazówki, jak się przed nimi chronić. Mniej entuzjastyczny głos to również tekst ks. Andrzeja Draguły o ograniczeniach Internetu i duchowości cybernetycznej. W artykule „Bezcielesność cyberduchowości” zauważa on, że wspomniane ograniczenia wynikają „z natury samego medium, które umożliwia kontakt interaktywny, ale nie pozwala na kontakt interpersonalny. W ten sposób medium to pozbawia duchowość wymiaru wspólnotowego”.

Odpowiedzią na te słowa staje się w pewnym sensie wywiad z Michałem Wilkiem, założycielem i redaktorem portalu Orygenes+, na temat Biblii w sieci, który zauważa, że owszem – „rzeczywistość cyfrowa nie zastąpi spotkania z drugim człowiekiem i nic nie zastąpi dzielenia się słowem Bożym we wspólnocie, jednak dla modlitwy osobistej treści opublikowane w sieci mogą być dobrą inspiracją”. Podpowiedzią, gdzie w Internecie szukać owej inspiracji, są w numerze teksty „Cybermodlitwy” Elwiry Ginalskiej i „Internetowa przestrzeń duchowa” Piotra Kosiarskiego.

Polecamy także refleksję Marka Rosłonia SJ na temat prowadzenia przez Internet psychoterapii, artykuł Szymona Żyśki o Internecie jako „największej ambonie świata” osób świeckich oraz tekst Piotra Chydzińskiego SJ pt. „Naciąganie na miłosierdzie w sieci?” o pomaganiu potrzebującym przez Internet.

Na Internet jesteśmy dziś niejako „skazani”. Zamiast więc od niego uciekać, warto uczyć się z niego korzystać, by szukając w nim Boga, wzrastać w życiu duchowym i ludzkim.

Szczegółowe dane

Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2018
Liczba stron: 
192 (pdf)
Licencja typu: 
Plik
Redaktor
Jacek Siepsiak SJ

Tytuły tych samych autorów

9,30 zł
taniej 30%
13,28 zł
cena det. za
plik
Dostawa już od 0 zł
Produkt dostępny on-line
Kupując otrzymujesz format: 
PDF
Koszty dostawy
powyżej 99 złod 0 zł
Pocztex Kurier 48od 10.50 zł
paczkomaty InPost10.50 zł
stacje ORLEN10.50 zł
kioski RUCH10.50 zł
sklepy Żabka10.50 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
prezenty
mando
outlet
obrazy