Życie Duchowe nr 96/2018 (Jesień) | wydawnictwowam.pl
Deon.pl AMDG Katechizmy Darmowa dostawa
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-16.00
Życie Duchowe nr 96/2018 (Jesień)

Życie Duchowe nr 96/2018 (Jesień)

Cyberduchowość
e-prasa
Jacek Siepsiak SJ (red. nacz.)
dostępne też, jako: 
16,80 zł
wydawca: 
Wydawnictwo WAM

Informacja o ebooku

„Internet stał się narzędziem powszechnego użytku, również dla ludzi pragnących świadomie kształtować swoje życie duchowe” – czytamy we wstępie jesiennego numeru „Życia Duchowego”, którego tematem stały się dobre i złe strony owej „cyberpowszechności”.

Numer otwiera wywiad Bartłomieja Surego z ks. Grzegorzem Strzelczykiem zatytułowany „Na początku jest informacja”. Rozmówcy poruszają w nim wiele interesujących i często zaskakujących wątków na styku Bóg – świat cyfrowy, niejako przekładając język wiary na język informatyczny.

Szanse i zagrożenia, jakie niesie ze sobą rewolucja technologiczna przełomu XX i XXI wieku dla tradycyjnych praktyk religijnych, pokazuje amerykański jezuita Timothy Clancy w artykule „Wirtualna religia i początek nowej epoki osiowej”. Z kolei o konieczności ewangelizacji z wykorzystaniem Internetu oraz obecności w niej jezuickich cybermisjonarzy pisze Wojciech Morański SJ w tekście pt. „Jezuici w Matriksie”.

Karol Wilczyński w „Dekalogu bezpieczeństwa w Internecie” oprócz listy najważniejszych sieciowych zagrożeń podaje też konkretne wskazówki, jak się przed nimi chronić. Mniej entuzjastyczny głos to również tekst ks. Andrzeja Draguły o ograniczeniach Internetu i duchowości cybernetycznej. W artykule „Bezcielesność cyberduchowości” zauważa on, że wspomniane ograniczenia wynikają „z natury samego medium, które umożliwia kontakt interaktywny, ale nie pozwala na kontakt interpersonalny. W ten sposób medium to pozbawia duchowość wymiaru wspólnotowego”.

Odpowiedzią na te słowa staje się w pewnym sensie wywiad z Michałem Wilkiem, założycielem i redaktorem portalu Orygenes+, na temat Biblii w sieci, który zauważa, że owszem – „rzeczywistość cyfrowa nie zastąpi spotkania z drugim człowiekiem i nic nie zastąpi dzielenia się słowem Bożym we wspólnocie, jednak dla modlitwy osobistej treści opublikowane w sieci mogą być dobrą inspiracją”. Podpowiedzią, gdzie w Internecie szukać owej inspiracji, są w numerze teksty „Cybermodlitwy” Elwiry Ginalskiej i „Internetowa przestrzeń duchowa” Piotra Kosiarskiego.

Polecamy także refleksję Marka Rosłonia SJ na temat prowadzenia przez Internet psychoterapii, artykuł Szymona Żyśki o Internecie jako „największej ambonie świata” osób świeckich oraz tekst Piotra Chydzińskiego SJ pt. „Naciąganie na miłosierdzie w sieci?” o pomaganiu potrzebującym przez Internet.

Na Internet jesteśmy dziś niejako „skazani”. Zamiast więc od niego uciekać, warto uczyć się z niego korzystać, by szukając w nim Boga, wzrastać w życiu duchowym i ludzkim.

Szczegółowe dane

Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2018
Liczba stron: 
192 (pdf)
Licencja typu: 
Plik

Tytuły tych samych autorów

13,28 zł
cena det. za
plik
Kupując otrzymujesz format: 
PDF
Produkt dostępny on-line
Koszty dostawySprawdź
powyżej 99 złod 0 zł
Pocztex10.50 zł
paczkomaty InPost10.50 zł
sklepy Żabka10.50 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
prezenty
mando
outlet
obrazy