Życie Duchowe nr 95/2018 (Lato) | wydawnictwowam.pl
Deon.pl AMDG Katechizmy Darmowa dostawa
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-16.00
Życie Duchowe nr 95/2018 (Lato)

Życie Duchowe nr 95/2018 (Lato)

Od młodości do samodzielności
e-prasa
Jacek Siepsiak SJ (red. nacz.)
dostępne też, jako: 
11,76 zł
16,80 zł
wydawca: 
Wydawnictwo WAM

Informacja o ebooku

„Zbliżający się synod o młodzieży skłania do refleksji nad miejscem młodych w Kościele. […] Czy zależy nam na młodych samodzielnych? A jeśli tak, to czy potrafimy pomóc młodzieży stać się samodzielnymi?” – czytamy we wstępie do letniego numeru „Życia Duchowego”, który poświęcony jest tematowi „Od młodości do samodzielności”. O przechodzeniu z młodości do samodzielności piszą w numerze młodzi i nieco starsi. Ci pierwsi – dając świadectwo życia, ci drudzy – dzieląc się swoim doświadczeniem pracy z młodymi

Maria Miduch w artykule „Młodość – wybór Boga” pokazuje, jak wielką rewolucję „w umysłach pierwszych odbiorców orędzia biblijnego” czyni Bóg, wybierając młodego Samuela, a nie sędziwego kapłana Helego albo Dawida - najmłodszego z rodzeństwa, „lekceważonego przez braci i pominiętego przez ojca”. Na kartach Biblii „mamy też Matkę Jezusa i Jej męża Józefa – to nie są starzy ludzie”, ale – jak pisze autorka – „wiek i doświadczenie życiowe nie są dla Boga najważniejsze”. Także kolejny tekst odsyła do historii biblijnej – tym razem do dziejów Judy, jednego z braci Józefa Egipskiego. Jego losy i życiowe dojrzewanie w oryginalny sposób ukazuje Jacek Siepsiak SJ w… wywiadzie z Judą. Syn Jakuba opowiada w nim między innymi o miłości do ojca, o ofierze z siebie i o pokucie. Ta biblijna rozmowa staje się zaproszeniem do uruchomienia wyobraźni i zabawy „jak lubią młodzi”.

W numerze mówimy jednak także o poważnych dylematach związanych z kryzysem wiary młodych i możliwością jej utrata. Ksiądz Andrzej Draguła zastanawia się, co zrobić, by „Bóg nie odszedł wraz z dzieciństwem”, a ks. Krzysztof Porosło szuka sposobów rozwiązania w sytuacji, „kiedy dzieci nie chcą chodzić na Mszę”.

Z kolei psycholog Ewa Olszewska podpowiada dorosłym, jak pomóc młodym w podejmowaniu samodzielnych i dojrzałych decyzji. Wśród wskazówek wymienia między innymi zaufanie, „sztukę gryzienia się w język” i poszukiwanie rozwiązań „nie najlepszych, a wystarczająco dobrych”.

Ważny problem porusza Jacek Prusak SJ, opisując w swoim artykule czynniki sprzyjające kryzysom emocjonalnym i zaburzeniom psychicznym, jakie mogą pojawić się u nastolatków, oraz wskazując, co w ich zachowaniu można uznać za normę, a co winno niepokoić.

Ponadto polecamy artykuły jezuitów w przeszłości lub obecnie pracujących z młodzieżą. Wśród nich tekst Piotra Kropisza SJ, byłego duszpasterza akademickiego, w którym autor przedstawia kilka stereotypów na temat młodych i związane z tym swoje obserwacje. Mateusz Janyga SJ, moderator młodzieżowej wspólnoty „Magis” z Gliwic, dzieli się doświadczeniem pracy z kandydatami do bierzmowania, a Paweł Sawiak SJ, opiekun charyzmatycznej wspólnoty „Mocni w Duchu” w Łodzi, zaprasza młodych (i nie tylko) na „Rejs Uwielbieniową Łodzią Ratunkową”, podkreślając, że „mamy najlepszą młodzież z możliwych” i by przyciągnąć ją do Kościoła, „wystarczy pójść z Dobrą Nowiną właśnie tam, gdzie żyją młodzi, i dać im pole do działania”.

Pośród wspomnianych świadectw młodych w numerze publikujemy między innymi refleksję Łukasza Sośniaka SJ, który opowiada o ogromnej roli muzyki w życiu młodych – również w życiu wiary, oraz świadectwo Piotra Kosiarskiego pt. „Zawsze będzie coś do zrobienia”, w którym opowiada on o budowaniu swojej dojrzałości i roli, jaką odegrało w tym procesie harcerstwo i duszpasterstwo akademickie.

Zachęcamy także do lektury „Rozmów duchowych” z Jakubem Kołaczem SJ, przełożonym Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego, o nowicjacie w czasach Facebooka oraz z ks. Mirosławem Malińskim „Maliną” o prowadzonym przez niego duszpasterstwie akademickim „Maciejówka” we Wrocławiu.

Szczegółowe dane

Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2018
Liczba stron: 
192 (pdf)
Licencja typu: 
Plik
Redaktor
Jacek Siepsiak SJ

Tytuły tych samych autorów

9,30 zł
taniej 30%
13,28 zł
cena det. za
plik
Dostawa już od 0 zł
Produkt dostępny on-line
Kupując otrzymujesz format: 
PDF
Koszty dostawy
powyżej 99 złod 0 zł
Pocztex Kurier 48od 10.50 zł
paczkomaty InPost10.50 zł
stacje ORLEN10.50 zł
kioski RUCH10.50 zł
sklepy Żabka10.50 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
prezenty
mando
outlet
obrazy