Życie Duchowe nr 94/2018 (Wiosna) | wydawnictwowam.pl
Darmowa dostawa od 45 zł Mando.pl » Katechizmy »
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-16.00
Życie Duchowe nr 94/2018 (Wiosna)

Życie Duchowe nr 94/2018 (Wiosna)

Wymowne milczenie
czasopismo
Jacek Siepsiak SJ (red. nacz.)
dostępne też, jako: 
9,97 zł
13,28 zł
wydawca: 
Wydawnictwo WAM

Nota o czasopiśmie

Wiosenny numer „Życia Duchowego”, poświęcony tematowi „Wymowne milczenie”, jest zachętą do „fascynacji milczeniem otwierającym nowe, głębokie perspektywy”, milczeniem, które „operuje bogatą gamą wymowności”.

Roman Zając w artykule „Milczenie Słowa Bożego” zauważa na wstępie, że tytułowa fraza „brzmi jak oksymoron, ale bywa i tak, że właśnie milczenie «mówi» więcej niż wypowiedziane słowa”. Stąd autor pisze o wymownym milczeniu „ukrytego” życia Jezusa, o milczeniu, o które Jezus prosił w czasie swojego nauczania, wreszcie o milczeniu niewinnie oskarżonego, znieważanego i skazanego. Mówi też o odpowiedzi Boga wobec cierpienia, kiedy wydaje się, że Bóg jest nieobecny, że milczy.

W kolejnym artykule Maksymilian Nawara OSB zaprasza na milczący rejs w głąb siebie, jakim może być modlitwa medytacyjna. Podaje też kilka najważniejszych zasad owej milczącej żeglugi dotyczących między innymi ciszy, myśli, pamięci i rozproszeń.

Szymon Hiżycki OSB pisze natomiast o milczeniu w „Regule” św. Benedykta, zaznaczając w konkluzji, że w ćwiczeniu się w cnocie milczenia potrzebna jest nam wytrwałość i cierpliwość, ponieważ „jej wzrost jest niemal niezauważalny i następuje wówczas, gdy człowiek stara się być wierny małym, codziennym praktykom, które wewnętrznie porządkują jego myśli i pragnienia”.

Zachęcamy także do lektury artykułu Roberta Krzywickiego MIC o tym, kiedy pomagamy naszym bliskim zmagającym się z uzależnieniem, milcząc, a kiedy milczenie „nie jest objawem mądrości i miłości”, bo ważna jest rozmowa i budowanie więzi.

Do rozmowy i budowania więzi zachęca też w swoim artykule „Ciche dni – taka ładna nazwa” Maria Król-Fijewska. Autorka pisze, że pod tą „ładną, łagodną nazwą” kryją się „ciemne emocje buzujące pod osłoną ciszy”. Podkreśla też, że od ciszy między małżonkami zawsze lepsze są słowa: „Zaczynając mówić, nawet głupio, nawet nie tak i nie to, budujemy wzajemne połączenia, nasz wspólny świat”.

W dziale główny numeru publikujemy też artykuł Dariusza Piórkowskiego SJ pt. „Wdzięczni milczą, by widzieć więcej”, tekst Marka Blazy SJ o tym, kiedy liturgia rezygnuje ze słów, i refleksję Jacka Siepsiaka SJ o wymownym milczeniu wobec cierpienia, kiedy „każde słowo wydaje się tylko frazesem, gdy słowa odrzucają banałem”.

W numerze ponadto – w dziale „Rozmowy duchowe” – dwa wywiady: z Federico Lombardim SJ, byłym rzecznikiem Stolicy Apostolskiej, i ks. Józefem Klochem, byłym rzecznikiem Komisji Episkopatu Polski, którzy mówią między innymi o roli wymownego milczenia i znaczącej ciszy w pracy rzecznika prasowego.

W dziale „Duchowość Ćwiczeń” publikujemy artykuł Tadeusza Hajduka SJ o milczeniu w rekolekcjach ignacjańskich, a w dziale „Modlitwa i życie” refleksję Adriana Wawrzyczka o tym, „jak uciec od hałasu, by odnaleźć siebie”.

Zapraszamy do lektury. To numer dla „ludzi, którzy zasmakowali w milczeniu, którzy być może się przeciw niemu buntowali (nawet je zagłuszali), ale je sobie koniec końców cenią”.

Szczegółowe dane

Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2018
Oprawa: 
miękka
Liczba stron: 
192
Wymiary: 
146x200 mm
Waga: 
0.22 kg

Tytuły tych samych autorów

16,80 zł
cena det. za
egz.

Powiadom mnie o dostępności

Produkt chwilowo niedostępny
Koszty dostawySprawdź
powyżej 99 złod 0 zł
Pocztex10.50 zł
paczkomaty InPost10.50 zł
sklepy Żabka10.50 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
prezenty
mando
outlet
obrazy