Życie Duchowe nr 94/2018 (Wiosna) | wydawnictwowam.pl
Deon.pl AMDG Katechizmy Darmowa dostawa
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-16.00
Życie Duchowe nr 94/2018 (Wiosna)

Życie Duchowe nr 94/2018 (Wiosna)

Wymowne milczenie
czasopismo
Jacek Siepsiak SJ (red. nacz.)
dostępne też, jako: 
9,30 zł
13,28 zł
wydawca: 
Wydawnictwo WAM

Nota o czasopiśmie

Wiosenny numer „Życia Duchowego”, poświęcony tematowi „Wymowne milczenie”, jest zachętą do „fascynacji milczeniem otwierającym nowe, głębokie perspektywy”, milczeniem, które „operuje bogatą gamą wymowności”.

Roman Zając w artykule „Milczenie Słowa Bożego” zauważa na wstępie, że tytułowa fraza „brzmi jak oksymoron, ale bywa i tak, że właśnie milczenie «mówi» więcej niż wypowiedziane słowa”. Stąd autor pisze o wymownym milczeniu „ukrytego” życia Jezusa, o milczeniu, o które Jezus prosił w czasie swojego nauczania, wreszcie o milczeniu niewinnie oskarżonego, znieważanego i skazanego. Mówi też o odpowiedzi Boga wobec cierpienia, kiedy wydaje się, że Bóg jest nieobecny, że milczy.

W kolejnym artykule Maksymilian Nawara OSB zaprasza na milczący rejs w głąb siebie, jakim może być modlitwa medytacyjna. Podaje też kilka najważniejszych zasad owej milczącej żeglugi dotyczących między innymi ciszy, myśli, pamięci i rozproszeń.

Szymon Hiżycki OSB pisze natomiast o milczeniu w „Regule” św. Benedykta, zaznaczając w konkluzji, że w ćwiczeniu się w cnocie milczenia potrzebna jest nam wytrwałość i cierpliwość, ponieważ „jej wzrost jest niemal niezauważalny i następuje wówczas, gdy człowiek stara się być wierny małym, codziennym praktykom, które wewnętrznie porządkują jego myśli i pragnienia”.

Zachęcamy także do lektury artykułu Roberta Krzywickiego MIC o tym, kiedy pomagamy naszym bliskim zmagającym się z uzależnieniem, milcząc, a kiedy milczenie „nie jest objawem mądrości i miłości”, bo ważna jest rozmowa i budowanie więzi.

Do rozmowy i budowania więzi zachęca też w swoim artykule „Ciche dni – taka ładna nazwa” Maria Król-Fijewska. Autorka pisze, że pod tą „ładną, łagodną nazwą” kryją się „ciemne emocje buzujące pod osłoną ciszy”. Podkreśla też, że od ciszy między małżonkami zawsze lepsze są słowa: „Zaczynając mówić, nawet głupio, nawet nie tak i nie to, budujemy wzajemne połączenia, nasz wspólny świat”.

W dziale główny numeru publikujemy też artykuł Dariusza Piórkowskiego SJ pt. „Wdzięczni milczą, by widzieć więcej”, tekst Marka Blazy SJ o tym, kiedy liturgia rezygnuje ze słów, i refleksję Jacka Siepsiaka SJ o wymownym milczeniu wobec cierpienia, kiedy „każde słowo wydaje się tylko frazesem, gdy słowa odrzucają banałem”.

W numerze ponadto – w dziale „Rozmowy duchowe” – dwa wywiady: z Federico Lombardim SJ, byłym rzecznikiem Stolicy Apostolskiej, i ks. Józefem Klochem, byłym rzecznikiem Komisji Episkopatu Polski, którzy mówią między innymi o roli wymownego milczenia i znaczącej ciszy w pracy rzecznika prasowego.

W dziale „Duchowość Ćwiczeń” publikujemy artykuł Tadeusza Hajduka SJ o milczeniu w rekolekcjach ignacjańskich, a w dziale „Modlitwa i życie” refleksję Adriana Wawrzyczka o tym, „jak uciec od hałasu, by odnaleźć siebie”.

Zapraszamy do lektury. To numer dla „ludzi, którzy zasmakowali w milczeniu, którzy być może się przeciw niemu buntowali (nawet je zagłuszali), ale je sobie koniec końców cenią”.

Szczegółowe dane

Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2018
Oprawa: 
miękka
Liczba stron: 
192
Wymiary: 
146x200 mm
Waga: 
0.22 kg
Redaktor
Jacek Siepsiak SJ

Tytuły tych samych autorów

11,76 zł
taniej 30%
16,80 zł
cena det. za
egz.
Dostawa już od 0 zł
Produkt chwilowo niedostępny

Powiadom mnie o dostępności

Koszty dostawy
powyżej 99 złod 0 zł
Pocztex Kurier 48od 10.50 zł
paczkomaty InPost10.50 zł
stacje ORLEN10.50 zł
kioski RUCH10.50 zł
sklepy Żabka10.50 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
prezenty
mando
outlet
obrazy