Życie Duchowe nr 99/2019 (Lato) | wydawnictwowam.pl
Deon.pl AMDG Katechizmy Darmowa dostawa
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-16.00
Życie Duchowe nr 99/2019 (Lato)

Życie Duchowe nr 99/2019 (Lato)

Poradzić czy zaradzić?
e-prasa
Jacek Siepsiak SJ (red. nacz.)
dostępne też, jako: 
16,80 zł
wydawca: 
Wydawnictwo WAM

Informacja o ebooku

Letni numer „Życia Duchowego” poświęcony jest tematowi „Poradzić czy zaradzić?”. W tytułowym napięciu między radzeniem komuś a działaniem za kogoś „gra toczy się o wolność naszego ducha, o energię do życia, o zdolność do kochania, a nawet o zdolności do miłości…” – pisze we wstępie Jacek Siepsiak SJ, dodając: „Chodzi o kierunki rozwoju i o sukces na tej drodze, o to, czy ten rozwój będzie wartością nie tylko dla nas samych”.

Jak mądrze radzić/korzystać z rad? Kiedy się wycofać/zawierzyć własnemu rozeznaniu? To dylematy, przed którymi stają nieraz doradzający i poszukujący wskazówek. Numer letni „nie jest poradnikiem”, jak ów dylemat rozwiązać, ale zawarta w nim refleksja może stać się pewną podpowiedzią: co, gdzie, kiedy?

W części nawiązującej do Biblii i Tradycji Kościoła Maria Miduch pisze o starotestamentowych księgach mądrościowych, Wojciech Żmudziński SJ o radach św. Pawła dotyczących rozeznania powołania z Pierwszego Listu do Koryntian, a ks. Przemysław Marek Szewczyk opisuje, jak „Antoni Pustelnik stał się duchowym doradcą”. Wątki biblijne pojawiają się także „w szczerym, choć wyobrażonym wywiadzie” z Prorokiem Danielem „o radzeniu sobie z władzą i radzeniu władcy” autorstwa Jacka Siepsiaka SJ. W numerze także rozmowa z Anną Bodzińską NDS o radach ewangelicznych, w której Siostra ze Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej z Syjonu mówi między innymi o to, kim są biblijni anawim, na czym polega prawdziwe posłuszeństwo i na ile rady ewangeliczne pomagają w dialogi z judaizmem.

W numerze nie mogło zabraknąć artykułów dotyczących coraz popularniejszego dziś coachingu. Jego misję przedstawia Katarzyna Podgórska, psycholog, psychoterapeutka i coach, a temat rozwijają dwaj młodzi jezuici Tomasz Lipa i Marek Krzysztofiak, którzy w swoich tekstach zastanawiają się między innymi, jak coaching ma się do wiary, życia duchowego i kierownictwa duchowego w czasie rekolekcji ignacjańskich.

Tematy te pojawiają się również w artykule Szymona Żyśki zatytułowanym „Świętość coachowana”. Autor przedstawia w nim historię bł. Bartłomieja Longi i św. Ignacego Loyoli. Pierwszy spotkał na swej drodze „dobrego nauczyciel, który obudził w nim dobro”, drugiego – za sprawą propagowanego przez niego rozeznawania duchów i rekolekcji z indywidualnym prowadzeniem – uznać można za „prekursora chrześcijańskiego coachingu”.

Wspomniane kierownictwo duchowe i rozmowa duchowa mogą stać się ważną pomocą w rozwoju osobistego życia wiarą. O specyfice szerzej rozumianej rozmowy duchowej (nie tylko tej w czasie rekolekcji i kierownictwa) pisze w numerze Ewa Bartosiewicz RSCJ, siostra ze Zgromadzenia Sacré Coeur odpowiedzialna za duszpasterstwo powołań, zaś o tym, jak towarzyszyć, a nie kierować w Ćwiczeniach duchownych, w dziale „Duchowość Ćwiczeń” mówi Tadeusz Hajduk SJ, rekolekcjonista i kierownik duchowy.

Zachęcamy także do lektury artykułu Jacka Prusaka SJ o mitach samorozwoju i kręceniu się wokół siebie, „kilku słów” Ewy Olszewskiej „o tym, jak sobie radzić z radami rodziców i teściów”, refleksji Wacława Oszajcy SJ o „Papieżu rozeznającym”, w której autor odwołuje się do adhortacji „Gaudete et exsultate” Papieża Franciszka, oraz tekstu Piotra Kropisza SJ pt. „Internetowi kaznodzieje” o głoszeniu i szukaniu słowa w sieci.

Teksty poświęcone tematowi numeru zamyka świadectwo Agaty Rossy, młodej opiekunki środowiskowej, która dzieli się swoim doświadczeniem obecności w sytuacjach, kiedy po ludzku nic nie można zrobić. Co wtedy? „Czasem wystarczy potrzymać za rękę […] czy napić się wspólnie kawy. Przede wszystkim słuchać. Słuchać i słyszeć”.

Poradzić czy zaradzić? Zanim to ustalimy, na pewno warto poczytać…

Szczegółowe dane

Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2019
Liczba stron: 
192 (pdf)
ISBN: 
2084-2783
Licencja typu: 
Plik

Tytuły tych samych autorów

9,97 zł
taniej 25%
13,28 zł
cena det. za
plik
Kupując otrzymujesz format: 
PDFEPUBMOBI
Produkt dostępny on-line
Koszty dostawySprawdź
powyżej 99 złod 0 zł
Pocztex10.50 zł
paczkomaty InPost10.50 zł
sklepy Żabka10.50 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
prezenty
mando
outlet
obrazy