Życie Duchowe nr 99/2019 (Lato)
Nota o czasopiśmie
Letni numer „Życia Duchowego” poświęcony jest tematowi „Poradzić czy zaradzić?”. W tytułowym napięciu między radzeniem komuś a działaniem za kogoś „gra toczy się o wolność naszego ducha, o energię do życia, o zdolność do kochania, a nawet o zdolności do miłości…” – pisze we wstępie Jacek Siepsiak SJ, dodając: „Chodzi o kierunki rozwoju i o sukces na tej drodze, o to, czy ten rozwój będzie wartością nie tylko dla nas samych”.
Jak mądrze radzić/korzystać z rad? Kiedy się wycofać/zawierzyć własnemu rozeznaniu? To dylematy, przed którymi stają nieraz doradzający i poszukujący wskazówek. Numer letni „nie jest poradnikiem”, jak ów dylemat rozwiązać, ale zawarta w nim refleksja może stać się pewną podpowiedzią: co, gdzie, kiedy?
W części nawiązującej do Biblii i Tradycji Kościoła Maria Miduch pisze o starotestamentowych księgach mądrościowych, Wojciech Żmudziński SJ o radach św. Pawła dotyczących rozeznania powołania z Pierwszego Listu do Koryntian, a ks. Przemysław Marek Szewczyk opisuje, jak „Antoni Pustelnik stał się duchowym doradcą”. Wątki biblijne pojawiają się także „w szczerym, choć wyobrażonym wywiadzie” z Prorokiem Danielem „o radzeniu sobie z władzą i radzeniu władcy” autorstwa Jacka Siepsiaka SJ. W numerze także rozmowa z Anną Bodzińską NDS o radach ewangelicznych, w której Siostra ze Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej z Syjonu mówi między innymi o to, kim są biblijni anawim, na czym polega prawdziwe posłuszeństwo i na ile rady ewangeliczne pomagają w dialogi z judaizmem.
W numerze nie mogło zabraknąć artykułów dotyczących coraz popularniejszego dziś coachingu. Jego misję przedstawia Katarzyna Podgórska, psycholog, psychoterapeutka i coach, a temat rozwijają dwaj młodzi jezuici Tomasz Lipa i Marek Krzysztofiak, którzy w swoich tekstach zastanawiają się między innymi, jak coaching ma się do wiary, życia duchowego i kierownictwa duchowego w czasie rekolekcji ignacjańskich.
Tematy te pojawiają się również w artykule Szymona Żyśki zatytułowanym „Świętość coachowana”. Autor przedstawia w nim historię bł. Bartłomieja Longi i św. Ignacego Loyoli. Pierwszy spotkał na swej drodze „dobrego nauczyciel, który obudził w nim dobro”, drugiego – za sprawą propagowanego przez niego rozeznawania duchów i rekolekcji z indywidualnym prowadzeniem – uznać można za „prekursora chrześcijańskiego coachingu”.
Wspomniane kierownictwo duchowe i rozmowa duchowa mogą stać się ważną pomocą w rozwoju osobistego życia wiarą. O specyfice szerzej rozumianej rozmowy duchowej (nie tylko tej w czasie rekolekcji i kierownictwa) pisze w numerze Ewa Bartosiewicz RSCJ, siostra ze Zgromadzenia Sacré Coeur odpowiedzialna za duszpasterstwo powołań, zaś o tym, jak towarzyszyć, a nie kierować w Ćwiczeniach duchownych, w dziale „Duchowość Ćwiczeń” mówi Tadeusz Hajduk SJ, rekolekcjonista i kierownik duchowy.
Zachęcamy także do lektury artykułu Jacka Prusaka SJ o mitach samorozwoju i kręceniu się wokół siebie, „kilku słów” Ewy Olszewskiej „o tym, jak sobie radzić z radami rodziców i teściów”, refleksji Wacława Oszajcy SJ o „Papieżu rozeznającym”, w której autor odwołuje się do adhortacji „Gaudete et exsultate” Papieża Franciszka, oraz tekstu Piotra Kropisza SJ pt. „Internetowi kaznodzieje” o głoszeniu i szukaniu słowa w sieci.
Teksty poświęcone tematowi numeru zamyka świadectwo Agaty Rossy, młodej opiekunki środowiskowej, która dzieli się swoim doświadczeniem obecności w sytuacjach, kiedy po ludzku nic nie można zrobić. Co wtedy? „Czasem wystarczy potrzymać za rękę […] czy napić się wspólnie kawy. Przede wszystkim słuchać. Słuchać i słyszeć”.
Poradzić czy zaradzić? Zanim to ustalimy, na pewno warto poczytać…