Życie ze stratą
Nota o książce
Utrata dziecka nienarodzonego to jedno z najtrudniejszych przeżyć, jakie może spotkać rodziców. Często oprócz bólu związanego ze stratą kogoś, kogo już zdążyli pokochać, doświadczają braku zrozumienia. Nieraz brakuje im wsparcia najbliższych, a także osób, które powinny udzielić im fachowej opieki medycznej i duszpasterskiej – personelu
szpitalnego oraz księży.
Książka jest przeznaczona zarówno dla osób po stracie, jak i dla tych, którzy pomagają im przebyć to trudne doświadczenie. Stanowi połączenie świadectw rodziców oraz głosów specjalistów w dziedzinie teologii, psychologii i prawa. Przełamują oni tabu panujące wokół tematu utraty dziecka i odpowiadają m.in. na takie pytania:
- W jaki sposób przywrócić nadzieję rodzicom po stracie i jak z nimi dobrze rozmawiać?
- Jak towarzyszyć im w żałobie?
- Do jakich miejsc oferujących profesjonalną pomoc psychologiczną można ich kierować?
- Jak zgodnie z prawem powinna wyglądać opieka szpitalna nad matką?
- Jak wyglądają procedury konieczne do uzyskania prawa do urlopu i zasiłku?
- Jak według przepisów liturgicznych powinien wyglądać pochówek dziecka utraconego?
W książce znajdują się rozmowy z: ks. Krzysztofem Porosło, Joanną Piątek-Perlak, Katarzyną Łodygowską (matkaprawnik.pl), Mają Komasińską-Moller (chrzescijanskamama.pl) oraz Agnieszką i Ksawerym.
ks. Krzysztof Porosło – doktor teologii dogmatycznej, archidiecezjalny duszpasterz akademicki oraz wykładowca na UPJP2 w Krakowie. Prowadzi stronę baptysterium.pl. Autor kilkunastu książek poświęconych przede wszystkim zagadnieniom liturgicznym. W Wydawnictwie WAM wydał m.in. Świętą codzienność i Zobaczyć Boga.