Życie Duchowe nr 99/2019 (Lato) | wydawnictwowam.pl
Deon.pl AMDG Katechizmy Darmowa dostawa
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-16.00
Życie Duchowe nr 99/2019 (Lato)

Życie Duchowe nr 99/2019 (Lato)

Poradzić czy zaradzić?
e-prasa
Jacek Siepsiak SJ (red. nacz.)
dostępne też, jako: 
11,76 zł
16,80 zł
wydawca: 
Wydawnictwo WAM

Informacja o ebooku

Letni numer „Życia Duchowego” poświęcony jest tematowi „Poradzić czy zaradzić?”. W tytułowym napięciu między radzeniem komuś a działaniem za kogoś „gra toczy się o wolność naszego ducha, o energię do życia, o zdolność do kochania, a nawet o zdolności do miłości…” – pisze we wstępie Jacek Siepsiak SJ, dodając: „Chodzi o kierunki rozwoju i o sukces na tej drodze, o to, czy ten rozwój będzie wartością nie tylko dla nas samych”.

Jak mądrze radzić/korzystać z rad? Kiedy się wycofać/zawierzyć własnemu rozeznaniu? To dylematy, przed którymi stają nieraz doradzający i poszukujący wskazówek. Numer letni „nie jest poradnikiem”, jak ów dylemat rozwiązać, ale zawarta w nim refleksja może stać się pewną podpowiedzią: co, gdzie, kiedy?

W części nawiązującej do Biblii i Tradycji Kościoła Maria Miduch pisze o starotestamentowych księgach mądrościowych, Wojciech Żmudziński SJ o radach św. Pawła dotyczących rozeznania powołania z Pierwszego Listu do Koryntian, a ks. Przemysław Marek Szewczyk opisuje, jak „Antoni Pustelnik stał się duchowym doradcą”. Wątki biblijne pojawiają się także „w szczerym, choć wyobrażonym wywiadzie” z Prorokiem Danielem „o radzeniu sobie z władzą i radzeniu władcy” autorstwa Jacka Siepsiaka SJ. W numerze także rozmowa z Anną Bodzińską NDS o radach ewangelicznych, w której Siostra ze Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej z Syjonu mówi między innymi o to, kim są biblijni anawim, na czym polega prawdziwe posłuszeństwo i na ile rady ewangeliczne pomagają w dialogi z judaizmem.

W numerze nie mogło zabraknąć artykułów dotyczących coraz popularniejszego dziś coachingu. Jego misję przedstawia Katarzyna Podgórska, psycholog, psychoterapeutka i coach, a temat rozwijają dwaj młodzi jezuici Tomasz Lipa i Marek Krzysztofiak, którzy w swoich tekstach zastanawiają się między innymi, jak coaching ma się do wiary, życia duchowego i kierownictwa duchowego w czasie rekolekcji ignacjańskich.

Tematy te pojawiają się również w artykule Szymona Żyśki zatytułowanym „Świętość coachowana”. Autor przedstawia w nim historię bł. Bartłomieja Longi i św. Ignacego Loyoli. Pierwszy spotkał na swej drodze „dobrego nauczyciel, który obudził w nim dobro”, drugiego – za sprawą propagowanego przez niego rozeznawania duchów i rekolekcji z indywidualnym prowadzeniem – uznać można za „prekursora chrześcijańskiego coachingu”.

Wspomniane kierownictwo duchowe i rozmowa duchowa mogą stać się ważną pomocą w rozwoju osobistego życia wiarą. O specyfice szerzej rozumianej rozmowy duchowej (nie tylko tej w czasie rekolekcji i kierownictwa) pisze w numerze Ewa Bartosiewicz RSCJ, siostra ze Zgromadzenia Sacré Coeur odpowiedzialna za duszpasterstwo powołań, zaś o tym, jak towarzyszyć, a nie kierować w Ćwiczeniach duchownych, w dziale „Duchowość Ćwiczeń” mówi Tadeusz Hajduk SJ, rekolekcjonista i kierownik duchowy.

Zachęcamy także do lektury artykułu Jacka Prusaka SJ o mitach samorozwoju i kręceniu się wokół siebie, „kilku słów” Ewy Olszewskiej „o tym, jak sobie radzić z radami rodziców i teściów”, refleksji Wacława Oszajcy SJ o „Papieżu rozeznającym”, w której autor odwołuje się do adhortacji „Gaudete et exsultate” Papieża Franciszka, oraz tekstu Piotra Kropisza SJ pt. „Internetowi kaznodzieje” o głoszeniu i szukaniu słowa w sieci.

Teksty poświęcone tematowi numeru zamyka świadectwo Agaty Rossy, młodej opiekunki środowiskowej, która dzieli się swoim doświadczeniem obecności w sytuacjach, kiedy po ludzku nic nie można zrobić. Co wtedy? „Czasem wystarczy potrzymać za rękę […] czy napić się wspólnie kawy. Przede wszystkim słuchać. Słuchać i słyszeć”.

Poradzić czy zaradzić? Zanim to ustalimy, na pewno warto poczytać…

Szczegółowe dane

Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2019
Liczba stron: 
192 (pdf)
ISBN: 
2084-2783
Licencja typu: 
Plik
Redaktor
Jacek Siepsiak SJ

Tytuły tych samych autorów

9,30 zł
taniej 30%
13,28 zł
cena det. za
plik
Dostawa już od 0 zł
Produkt dostępny on-line
Kupując otrzymujesz format: 
PDFEPUBMOBI
Koszty dostawy
powyżej 99 złod 0 zł
Pocztex Kurier 48od 10.50 zł
paczkomaty InPost10.50 zł
stacje ORLEN10.50 zł
kioski RUCH10.50 zł
sklepy Żabka10.50 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
prezenty
mando
outlet
obrazy