Życie Duchowe nr 98/2019 (Wiosna) | wydawnictwowam.pl
Deon.pl AMDG Katechizmy Darmowa dostawa
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-16.00
Życie Duchowe nr 98/2019 (Wiosna)

Życie Duchowe nr 98/2019 (Wiosna)

Duchowość patrioty
czasopismo
Jacek Siepsiak SJ (red. nacz.)
dostępne też, jako: 
9,30 zł
13,28 zł
wydawca: 
Wydawnictwo WAM
Życie Duchowe nr 98/2019 (Wiosna)

Nota o czasopiśmie

„Bardziej jestem katolikiem czy Polakiem? Czy moje chrześcijaństwo to «tylko» element rodzimej tradycji czy raczej wierność ojczystej kulturze wynika z ewangelicznego patrzenia na to, «co cesarskie»?” Te pytania ze wstępu do wiosennego numeru „Życia Duchowego” stają się zaproszeniem do refleksji nad naszą miłością do ojczyzny. 

W artykule otwierającym numer Tomasz Królak zastanawia się, w jaki sposób mówi się dziś o patriotyzmie w Kościele i co robić, by wiara określała naszą postawę wobec ojczyzny, a nie odwrotnie. Jak bowiem pisze, „wiara, religia, Kościół nie mogą być traktowane instrumentalnie jako środki do pielęgnowania patriotycznych idei”. 

Z kolei artykuł „Na czym buduje się patriotyzm?” Marka Lasoty mówi między innymi o wychowywaniu do patriotyzmu, polityce historycznej i pojmowaniu historii. Zauważając swoisty zamęt w przeżywaniu patriotyzmu i mieszanie Ewangelii z mesjanizmem narodowym, autor podkreśla: „patriotyzm jest postawą głęboko chrześcijańską, pod warunkiem że miłość ojczyzny jest rozumiana jako ewangeliczna miłość bliźniego”. 

Na miłość jako najważniejszy budulec wspólnoty tworzonej przez Jezusa wskazuje także Wacław Oszajca SJ w artykule „Jezus patriota”. To miłość – jak pisze ojciec Oszajca – „jest naszą ojczyzną, dzięki niej żyjemy po ludzku i po Bożemu”. 

O tym, czym była miłość ojczyzny dla Jana Pawła II, przeczytamy w refleksji ks. Mariusza Rosika. Autor analizuje „biblijne inspiracje patriotyzmu Jana Pawła II”, odwołując się do wiersza Karola Wojtyły „Myśląc: Ojczyzna” oraz do dwóch jego papieskich wypowiedzi z pielgrzymki do Polski w 1979 roku. Jak zauważa ksiądz Rosik, „ojczyzna dla Jana Pawła II to przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą”, zaś „miłość do ojczyzny przejawia się w miłości do człowieka”. 

Wyrazem patriotyzmu jest też odpowiedzialność za dobro wspólne mająca swój wyraz między innymi w płaceniu podatków. O tym, jaki stosunek do podatków mieli Polacy w przeszłości i jaki mają dzisiaj, pisze Andrzej Krajewski w artykule „Podatek to rzecz pospolita”. 

Natomiast artykuł Marcina Gabrysia opisuje starania polskich luteranów o krzewienie polskości w czasach zaborów oraz o odrodzenie Polski po odzyskaniu niepodległości, pokazując, że Polak to nie tylko katolik. 

W numerze także artykuły poświęcone sylwetkom dwóch patriotów, którzy dali wyraz swojej miłości do ojczyzny przed i podczas drugiej wojny światowej. O „patriotyzmie pragmatycznym” Feliksa Młynarskiego, prezydenta nadzorowanego przez nazistów Banku Emisyjnego w okupowanej Polsce, pisze Stanisław Zasada. Autor stara się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Młynarski zgodził się na współpracę z okupantem. Z kolei Jacek Siepsiak SJ przedstawia postać „patrioty błogosławionego” – Ruperta Mayera, niemieckiego jezuity, który ostro przeciwstawił się nazizmowi, skazując się na wieloletnie więzienie i osadzenie w obozie koncentracyjnym. 

W „rozmowie duchowej” publikujemy wywiad z Pawłem Rojkiem z Klubu Jagiellońskiego pt. „Władza a chrześcijaństwo”, w którym mowa o polskim mesjanizmie, patriotyzmie i duchowości oraz związkach między tożsamością narodową a religijną. 

„Być może nigdzie indziej na ziemi splot ojczyzna – patriotyzm – religia nie odgrywał i nie odgrywa tak ważnej roli jak w Polsce” – pisze w numerze Tomasz Królak. A skoro rola ta jest tak istotna, warto się przyjrzeć swoim uczuciom religijnym i patriotycznym, robiąc sobie z nich swoisty rachunek sumienia. 

Szczegółowe dane

Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2019
Oprawa: 
miękka
Liczba stron: 
192
Wymiary: 
142x202
Waga: 
0.22 kg
Redaktor
Jacek Siepsiak SJ

Tytuły tych samych autorów

11,76 zł
taniej 30%
16,80 zł
cena det. za
egz.
Dostawa już od 0 zł
Produkt chwilowo niedostępny

Powiadom mnie o dostępności

Koszty dostawy
powyżej 99 złod 0 zł
Pocztex Kurier 48od 10.50 zł
paczkomaty InPost10.50 zł
stacje ORLEN10.50 zł
kioski RUCH10.50 zł
sklepy Żabka10.50 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
prezenty
mando
outlet
obrazy