Życie Duchowe nr 95/2018 (Lato) | wydawnictwowam.pl
Deon.pl AMDG Katechizmy Darmowa dostawa
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-16.00
Życie Duchowe nr 95/2018 (Lato)

Życie Duchowe nr 95/2018 (Lato)

Od młodości do samodzielności
czasopismo
Jacek Siepsiak SJ (red. nacz.)
dostępne też, jako: 
13,28 zł
wydawca: 
Wydawnictwo WAM

Nota o czasopiśmie

„Zbliżający się synod o młodzieży skłania do refleksji nad miejscem młodych w Kościele. […] Czy zależy nam na młodych samodzielnych? A jeśli tak, to czy potrafimy pomóc młodzieży stać się samodzielnymi?” – czytamy we wstępie do letniego numeru „Życia Duchowego”, który poświęcony jest tematowi „Od młodości do samodzielności”. O przechodzeniu z młodości do samodzielności piszą w numerze młodzi i nieco starsi. Ci pierwsi – dając świadectwo życia, ci drudzy – dzieląc się swoim doświadczeniem pracy z młodymi

Maria Miduch w artykule „Młodość – wybór Boga” pokazuje, jak wielką rewolucję „w umysłach pierwszych odbiorców orędzia biblijnego” czyni Bóg, wybierając młodego Samuela, a nie sędziwego kapłana Helego albo Dawida - najmłodszego z rodzeństwa, „lekceważonego przez braci i pominiętego przez ojca”. Na kartach Biblii „mamy też Matkę Jezusa i Jej męża Józefa – to nie są starzy ludzie”, ale – jak pisze autorka – „wiek i doświadczenie życiowe nie są dla Boga najważniejsze”. Także kolejny tekst odsyła do historii biblijnej – tym razem do dziejów Judy, jednego z braci Józefa Egipskiego. Jego losy i życiowe dojrzewanie w oryginalny sposób ukazuje Jacek Siepsiak SJ w… wywiadzie z Judą. Syn Jakuba opowiada w nim między innymi o miłości do ojca, o ofierze z siebie i o pokucie. Ta biblijna rozmowa staje się zaproszeniem do uruchomienia wyobraźni i zabawy „jak lubią młodzi”.

W numerze mówimy jednak także o poważnych dylematach związanych z kryzysem wiary młodych i możliwością jej utrata. Ksiądz Andrzej Draguła zastanawia się, co zrobić, by „Bóg nie odszedł wraz z dzieciństwem”, a ks. Krzysztof Porosło szuka sposobów rozwiązania w sytuacji, „kiedy dzieci nie chcą chodzić na Mszę”.

Z kolei psycholog Ewa Olszewska podpowiada dorosłym, jak pomóc młodym w podejmowaniu samodzielnych i dojrzałych decyzji. Wśród wskazówek wymienia między innymi zaufanie, „sztukę gryzienia się w język” i poszukiwanie rozwiązań „nie najlepszych, a wystarczająco dobrych”.

Ważny problem porusza Jacek Prusak SJ, opisując w swoim artykule czynniki sprzyjające kryzysom emocjonalnym i zaburzeniom psychicznym, jakie mogą pojawić się u nastolatków, oraz wskazując, co w ich zachowaniu można uznać za normę, a co winno niepokoić.

Ponadto polecamy artykuły jezuitów w przeszłości lub obecnie pracujących z młodzieżą. Wśród nich tekst Piotra Kropisza SJ, byłego duszpasterza akademickiego, w którym autor przedstawia kilka stereotypów na temat młodych i związane z tym swoje obserwacje. Mateusz Janyga SJ, moderator młodzieżowej wspólnoty „Magis” z Gliwic, dzieli się doświadczeniem pracy z kandydatami do bierzmowania, a Paweł Sawiak SJ, opiekun charyzmatycznej wspólnoty „Mocni w Duchu” w Łodzi, zaprasza młodych (i nie tylko) na „Rejs Uwielbieniową Łodzią Ratunkową”, podkreślając, że „mamy najlepszą młodzież z możliwych” i by przyciągnąć ją do Kościoła, „wystarczy pójść z Dobrą Nowiną właśnie tam, gdzie żyją młodzi, i dać im pole do działania”.

Pośród wspomnianych świadectw młodych w numerze publikujemy między innymi refleksję Łukasza Sośniaka SJ, który opowiada o ogromnej roli muzyki w życiu młodych – również w życiu wiary, oraz świadectwo Piotra Kosiarskiego pt. „Zawsze będzie coś do zrobienia”, w którym opowiada on o budowaniu swojej dojrzałości i roli, jaką odegrało w tym procesie harcerstwo i duszpasterstwo akademickie.

Zachęcamy także do lektury „Rozmów duchowych” z Jakubem Kołaczem SJ, przełożonym Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego, o nowicjacie w czasach Facebooka oraz z ks. Mirosławem Malińskim „Maliną” o prowadzonym przez niego duszpasterstwie akademickim „Maciejówka” we Wrocławiu.

Szczegółowe dane

Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2018
Oprawa: 
miękka
Liczba stron: 
192
Wymiary: 
146x200 mm
Waga: 
0.22 kg

Tytuły tych samych autorów

16,80 zł
cena det. za
egz.

Powiadom mnie o dostępności

Produkt chwilowo niedostępny
Koszty dostawySprawdź
powyżej 99 złod 0 zł
Pocztex10.50 zł
paczkomaty InPost10.50 zł
sklepy Żabka10.50 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
prezenty
mando
outlet
obrazy