Życie Duchowe nr 93/2018 (Zima) | wydawnictwowam.pl
Deon.pl AMDG Katechizmy Darmowa dostawa
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-16.00
Życie Duchowe nr 93/2018 (Zima)

Życie Duchowe nr 93/2018 (Zima)

Postklerykalizm
czasopismo
Jacek Siepsiak SJ (red. nacz.)
dostępne też, jako: 
9,30 zł
13,28 zł
wydawca: 
Wydawnictwo WAM

Nota o czasopiśmie

„W czasach postmodernistycznych «postów» nie sposób nie zastanowić się nad postklerykalizmem” – czytamy we wstępie wprowadzającym do zimowego „Życia Duchowego”, w którym redaktor naczelny zauważa też: „żadnej religii […] nie można ograniczać jedynie do kapłanów, duchownych czy innych specjalnie poświęconych «zawodowców» od spraw wiary. Nie możemy jednak nie dostrzegać wiodącej roli i wpływu, jaki na naszą duchowość ma przyjęty model wypełniania ich roli społecznej”. I właśnie nad rolą księży w życiu wiarą oraz sposobem postrzegania księży przez świeckich w czasach minionych i obecnych zastanawiają się nasi Autorzy.

Numer otwiera artykuł pt. „Bóg klerykałów, antyklerykałów, postklerykałów i postantyklerykałów”. Wacław Oszajca SJ pisze w nim: „w chrześcijaństwie nie chodzi o anty, o post, ale o konfrontację naszych wyobrażeń o świecie z tym, co tak naprawdę się w tym świecie dzieje”. Stąd warto pozostawać ponad tym wszystkim, ponieważ „wspólnym mianownikiem dla skrajnych klerykałów, antyklerykałów, postklerykałów i post-post-jednych, drugich i trzecich jest zawężenie horyzontu ludzkiego życia do doczesności”.

Ponadto w numerze także artykuł ks. Mariusza Rosika o kapłaństwie w czasach Jezusa i Jego stosunku do arcykapłanów, tekst Henryka Pietrasa SJ poświęcony chrześcijańskiej starożytności, w którym autor zastanawia się nad początkami klerykalizmu, dalej refleksja Marka Blazy SJ o postklerykalizmie w liturgii oraz artykuł Tomasza Kopczyńskiego SJ o księżach robotnikach, którzy już w latach czterdziestych XX wieku zaczęli we Francji misję ewangelizacyjną pośród robotników, „pracując z nimi ramię w ramię przy maszynach”.

Polecamy także między innymi tekst Barbary Smolińskiej o różnicach ról psychoterapeuty i księdza, Hansa Zollnera SJ o postępowaniu w przypadkach wykorzystania seksualnego nieletnich i Wojciecha Żmudzińskiego SJ o postklerykalizmie i utraconej wiarygodności.

W numerze ponadto reportaż ks. Łukasza Ostruszki o wolontariuszach z Polski i Czech pomagających uchodźcom, artykuł Katarzyny Jarkiewicz o tym, co buduje wizerunek polskiego księdza, oraz „rozmowa duchowa” pt. „Prezbiter – brat na drodze”, czyli wywiad ze Stanisławem Łucarzem SJ, prezbiterem posługującym we wspólnocie neokatechumenalnej.

Dział główny numeru zamyka zapis naszej redakcyjnej debaty, w której temat numeru starają się dogłębnie omówić: Maria Miduch, Joanna Podsadecka, Wanda Nowina-Konopka, Piotr Nowina-Konopka i ks. Damian Wąsek.

Fragmenty video
Postklerykalizm – co za jakieś nowe licho?

Szczegółowe dane

Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2018
Oprawa: 
miękka
Liczba stron: 
192
Wymiary: 
146x200 mm
Waga: 
0.23 kg
Redaktor
Jacek Siepsiak SJ

Tytuły tych samych autorów

11,76 zł
taniej 30%
16,80 zł
cena det. za
egz.
Dostawa już od 0 zł
Koszty dostawy
powyżej 99 złod 0 zł
Pocztex Kurier 48od 10.50 zł
paczkomaty InPost10.50 zł
stacje ORLEN10.50 zł
kioski RUCH10.50 zł
sklepy Żabka10.50 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
prezenty
mando
outlet
obrazy