Życie Duchowe nr 93/2018 (Zima) | wydawnictwowam.pl
Deon.pl AMDG Katechizmy Darmowa dostawa
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-16.00
Życie Duchowe nr 93/2018 (Zima)

Życie Duchowe nr 93/2018 (Zima)

Postklerykalizm
czasopismo
Jacek Siepsiak SJ (red. nacz.)
dostępne też, jako: 
13,28 zł
wydawca: 
Wydawnictwo WAM

Nota o czasopiśmie

„W czasach postmodernistycznych «postów» nie sposób nie zastanowić się nad postklerykalizmem” – czytamy we wstępie wprowadzającym do zimowego „Życia Duchowego”, w którym redaktor naczelny zauważa też: „żadnej religii […] nie można ograniczać jedynie do kapłanów, duchownych czy innych specjalnie poświęconych «zawodowców» od spraw wiary. Nie możemy jednak nie dostrzegać wiodącej roli i wpływu, jaki na naszą duchowość ma przyjęty model wypełniania ich roli społecznej”. I właśnie nad rolą księży w życiu wiarą oraz sposobem postrzegania księży przez świeckich w czasach minionych i obecnych zastanawiają się nasi Autorzy.

Numer otwiera artykuł pt. „Bóg klerykałów, antyklerykałów, postklerykałów i postantyklerykałów”. Wacław Oszajca SJ pisze w nim: „w chrześcijaństwie nie chodzi o anty, o post, ale o konfrontację naszych wyobrażeń o świecie z tym, co tak naprawdę się w tym świecie dzieje”. Stąd warto pozostawać ponad tym wszystkim, ponieważ „wspólnym mianownikiem dla skrajnych klerykałów, antyklerykałów, postklerykałów i post-post-jednych, drugich i trzecich jest zawężenie horyzontu ludzkiego życia do doczesności”.

Ponadto w numerze także artykuł ks. Mariusza Rosika o kapłaństwie w czasach Jezusa i Jego stosunku do arcykapłanów, tekst Henryka Pietrasa SJ poświęcony chrześcijańskiej starożytności, w którym autor zastanawia się nad początkami klerykalizmu, dalej refleksja Marka Blazy SJ o postklerykalizmie w liturgii oraz artykuł Tomasza Kopczyńskiego SJ o księżach robotnikach, którzy już w latach czterdziestych XX wieku zaczęli we Francji misję ewangelizacyjną pośród robotników, „pracując z nimi ramię w ramię przy maszynach”.

Polecamy także między innymi tekst Barbary Smolińskiej o różnicach ról psychoterapeuty i księdza, Hansa Zollnera SJ o postępowaniu w przypadkach wykorzystania seksualnego nieletnich i Wojciecha Żmudzińskiego SJ o postklerykalizmie i utraconej wiarygodności.

W numerze ponadto reportaż ks. Łukasza Ostruszki o wolontariuszach z Polski i Czech pomagających uchodźcom, artykuł Katarzyny Jarkiewicz o tym, co buduje wizerunek polskiego księdza, oraz „rozmowa duchowa” pt. „Prezbiter – brat na drodze”, czyli wywiad ze Stanisławem Łucarzem SJ, prezbiterem posługującym we wspólnocie neokatechumenalnej.

Dział główny numeru zamyka zapis naszej redakcyjnej debaty, w której temat numeru starają się dogłębnie omówić: Maria Miduch, Joanna Podsadecka, Wanda Nowina-Konopka, Piotr Nowina-Konopka i ks. Damian Wąsek.

Fragmenty video
Postklerykalizm – co za jakieś nowe licho?

Szczegółowe dane

Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2018
Oprawa: 
miękka
Liczba stron: 
192
Wymiary: 
146x200 mm
Waga: 
0.23 kg

Tytuły tych samych autorów

16,80 zł
cena det. za
egz.

Powiadom mnie o dostępności

Koszty dostawySprawdź
powyżej 99 złod 0 zł
Pocztex10.50 zł
paczkomaty InPost10.50 zł
sklepy Żabka10.50 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
prezenty
mando
outlet
obrazy