Życie Duchowe nr 121/2025 (Zima) | wydawnictwowam.pl
Darmowa dostawa od 99 zł Mando.pl » Katechizmy »
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-16.00
Nowość
Życie Duchowe nr 121/2025 (Zima)

Życie Duchowe nr 121/2025 (Zima)

Rok łaski – rok nadziei
czasopismo
Stanisław Łucarz SJ
dostępne również jako: 
22,43 zł
29,91 zł
wydawca: 
Wydawnictwo WAM
Życie Duchowe nr 121/2025 (Zima)

Nota o czasopiśmie

W Wigilię Bożego Narodzenia 2024 roku otwarciem Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra rozpocznie się w Rzymie Jubileusz Zwyczajny Roku 2025, obchodzony pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. W diecezjach będzie on trwał od 29 grudnia 2024 roku do 6 stycznia 2026 roku. „Rok Święty to zakorzeniona w Biblii i podjęta przez Kościół tradycja obchodzenia szczególnego czasu, w którym na różne sposoby celebrujemy zbawcze dzieła Boga Stwórcy i Pana historii”.

W związku z tym jubileuszowym czasem zimowy numer opatrzyliśmy hasłem „Rok łaski – rok nadziei”, chcąc pomóc w otwarciu się na Boże łaski i w ożywieniu nadziei, która „zawieść nie może” (Rz 5,5).

Numer otwiera historyk Jakub Marcin Bulzak – w artykule „Wojny, epidemie i sztuczna inteligencja” przypomina on najważniejsze wydarzenia ostatniego ćwierćwiecza, patrząc na nie okiem historyka wierzącego. Dariusz Kowalczyk SJ w refleksji wokół papieskiej bulli „Spes non confundit”, ogłaszającej Jubileusz Roku 2025, stara się odpowiedzieć na pytanie, czym jest chrześcijańska nadzieja, a Danuta Piekarz, opierając się na drugim rozdziale z Listu do Efezjan, pisze o „łasce” – słowie dziś mało popularnym, ale centralnym dla św. Pawła i tego, jak rozumie on wydarzenie zbawcze. Ponadto w numerze: ks. Stanisław Witkowski przybliża biblijne założenia uświęcania czasu w Starym i Nowym Testamencie; Adam Dylus pisze o Żydach mesjanistycznych i przywracaniu Bożego porządku w kontekście biblijnych jubileuszy; Monika Waluś, omawiając tytuły Matki Bożej, zwraca uwagę także na greckie określenie „kecharitomene”, czyli „pełna łaski”; Wiesław Dawidowski OSA ukazuje teologię łaski św. Augustyna, któremu potomni nadali tytuł „Doktor Łaski”, a Wojciech Surówka OP przedstawia niebezpieczeństwa pelagianizmu, czyli polegania na własnych siłach, co jest zagrożeniem także w naszych czasach i przed czym – obok gnostycyzmu – w adhortacji „Gaudete et exsultate” ostrzega papież Franciszek. Prezentujemy też dwie postaci, których można określić jako „ludzi nadziei”: o słudze Bożym ks. Piotrze Skardze SJ pisze Marek Wójtowicz SJ, a o św. Ojcu Pio – Grzegorz Marszałkowski OFMCap.

Zachęcamy też do lektury tekstów w innych działach naszego pisma. W „Duchowości Ćwiczeń” Krzysztof Homa SJ pyta, czy „Ćwiczenia, które proponuje św. Ignacy Loyola, opierają się na wysiłku woli człowieka, czy też są dziełem łaski Bożej”, a Henryk Dziadosz SJ omawia ignacjański szczegółowy rachunek sumienia – doskonałe narzędzie do walki z fałszywym obrazem samego siebie. Z kolei w „Rozmowach duchowych” publikujemy wywiady: z ks. Robertem Skrzypczakiem, który okiem teologa patrzy na ostatnie dwadzieścia pięć lat historii Kościoła, oraz ze Stanisławem Majchrem SJ, wieloletnim rekolekcjonistą i duszpasterzem więźniów, którego z okazji jubileuszu sześćdziesiątej rocznicy święceń kapłańskich pytamy o powołanie i pracę duszpasterską.

Ufamy, że lektura zimowego numeru będzie zachętą do otwarcia się na łaskę chrześcijańskiej nadziei, na którą zwraca uwagę Rok Jubileuszowy, a którą – wraz z wiarą i miłością – obdarza nas Bóg każdego dnia i każdego roku.

Szczegółowe dane

Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2025
Oprawa: 
miękka
Liczba stron: 
192
Wymiary: 
142x202 mm
Waga: 
0.19 kg
ISSN: 
1232-9460

Tytuły tych samych autorów

29,89 zł
cena det. za
egz.
Zamów do 12.00 - wysyłka dziś
Darmowa dostawa od 99 zł
Produkt dostępny w magazynie
Koszty dostawySprawdź
powyżej 99 złod 0 zł
Pocztex10.50 zł
paczkomaty InPost10.50 zł
sklepy Żabka10.50 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
AMDG
prezenty
Plakaty
WAM dla biznesu