Życie Duchowe nr 102/2020 (Wiosna) | wydawnictwowam.pl
Deon.pl AMDG Katechizmy Darmowa dostawa
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-16.00
Życie Duchowe nr 102/2020 (Wiosna)

Życie Duchowe nr 102/2020 (Wiosna)

Tęsknota za Schowanym
czasopismo
Jacek Siepsiak SJ (red. nacz.)
dostępne też, jako: 
8,82 zł
12,60 zł
wydawca: 
Wydawnictwo WAM

Nota o czasopiśmie

Numer wiosenny „Życia Duchowego” poświęcony jest tęsknocie za Schowanym. Pragniemy, choć nie widzimy. Może tu chodzić między innymi o Boga, który odpowiada na „nasze spodziewanie się, ale w sposób absolutnie niespodziewany”… Warto się więc zatrzymać, dać się zaskoczyć i otworzyć na tajemnicę ukrytego, czymkolwiek ono jest.

Joanna Nowińska SM na przykładzie starotestamentowych proroków pokazuje, że nawet w niepowodzeniu jest z nami Bóg. „Prorocy (…) przekonują się, że z JHWH żadna klęska nie będzie klęską”, ale stanie się „wyrzutnią ku fascynacji Nim i ku jeszcze większemu zachwytowi nad stworzonym przez Niego światem i człowiekiem”.

Próbą opisania doświadczenia Boga jest także tajemniczy dla nas język apokalips, o których pisze Maria Miduch. Autorka podkreśla, że apokaliptyczna symbolika to wyraz tęsknoty nie tylko człowieka za Bogiem, ale także Boga za człowiekiem.

Szymon Hiżycki OSB w rozważaniach opartych na myśli i doświadczeniu Ewagriusz z Pontu mówi z kolei o „modlitwie dającej udział z boskim życiu” oraz o roli „milczenia przeciwstawianego bezmyślnemu mówieniu o Bogu”.

Pozytywne, ale i negatywne skutki „ludzkiej tęsknoty za Bogiem niepojętym” pokazuje Marek Blaza SJ, zwracając uwagę między innymi na język religijny stojący na straży sacrum, podejście do sacrum w liturgii rzymskiej oraz niebezpieczeństwa gnozy.

Ksiądz Andrzej Draguła zastanawia się, czy opozycja sacrum – profanum, którą często posługujemy się w opisie rzeczywistości religijnej, „ma zastosowanie do wyrażenia wiary chrześcijańskiej”. Bo może „to właśnie chrześcijaństwo jest tym, co tę parę znosi, unieważnia? Czy odkąd Bóg przyjął ludzką naturę, a boskie sacrum oblekło się w człowiecze profanum, nie żyjemy już poza tą opozycją?”. O sacrum i profanum, tyle że w kulturze tradycyjnej, pisze również Małgorzata Broda w artykule pt. Święta codzienność, pokazując, jak wiele współczesny człowiek ery nauki i postępu może czerpać z mądrości swoich przodków, z ich szacunku do natury i pokory wobec tajemnicy.

O Bogu ukrytym w czułości pisze Wacław Oszajca SJ, odwołując się do poszukiwań i odkryć młodych poetów, a Kasper Mariusz Kaproń OFM w artykule poświęconym teologii czułości papieża Franciszka zwraca uwagę na piękno poczucia bycia kochanym przez Boga oraz piękno poczucia kochania w imię Boga.

Ponadto w numerze artykuł Jacka Siepsiaka SJ Schowany za ateizmem o dynamicznych obrazach Boga, Jacka Prusaka SJ Kozetka Boga o nocy ciemnej z perspektywy terapeutycznej, świadectwo Szymona Żyśki Bóg a depresja o doświadczeniu ludzkiego mroku i Bożego światła oraz refleksja Ewy Olszewskiej Stęsknione smękoły o tym, co ukrywa się za naszym narzekaniem.

W dziale „Duchowość Ćwiczeń” publikujemy artykuł Grzegorza Gintera SJ o strapieniu duchowym, a w „Rozmowach duchowych” wywiad z ikonografem Marcinem Świądrem OFMCap zatytułowany Piękno niemocy. Nasz rozmówca opowiada nie tylko o poszukiwaniu Boga w ikonie, ale o doświadczaniu Go w ludzkiej niemocy i cierpieniu.

Na koniec zapraszamy do lektury „krótkiej refleksji nad sztuką sakralną dziś” autorstwa Zygfryda Kota SJ, także ikonografa, w dziale „Słowo, obraz, czyn”.

„W tym numerze «Życia Duchowego» chcemy docenić nasze najgłębsze tęsknoty i jednocześnie ostrzec przed ich spełnieniem albo lepiej – ułudą, że dotarliśmy do ściany, […] że już «to» mamy. Dlaczego? Bo wierzymy w nasze powołanie do nieskończoności” (ze Wstępu).

Szczegółowe dane

Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2020
Oprawa: 
miękka
Wymiary: 
142x202 mm
Waga: 
0.22 kg
Redaktor
Jacek Siepsiak SJ

Tytuły tych samych autorów

15,12 zł
taniej 10%
16,80 zł
cena det. za
egz.
Dostawa już od 0 zł
Produkt chwilowo niedostępny

Powiadom mnie o dostępności

Koszty dostawy
powyżej 99 złod 0 zł
Pocztex Kurier 48od 10.50 zł
paczkomaty InPost10.50 zł
kioski RUCH10.50 zł
sklepy Żabka10.50 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
prezenty
mando
outlet
obrazy