Życie Duchowe nr 101/2020 (Zima) | wydawnictwowam.pl
Deon.pl AMDG Katechizmy Darmowa dostawa
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-16.00
Życie Duchowe nr 101/2020 (Zima)

Życie Duchowe nr 101/2020 (Zima)

Kobiecy punkt wierzenia
czasopismo
Jacek Siepsiak SJ (red. nacz.)
dostępne też, jako: 
8,82 zł
12,60 zł
wydawca: 
Wydawnictwo WAM
Życie Duchowe nr 101/2020 (Zima)

Nota o czasopiśmie

Takiego numeru jeszcze nie było! O „kobiecym punkcie wierzenia” piszą w nim same Autorki: Maria Miduch o „kobiecej twarzy Boga”, Elżbieta Wiater o „czterech Wspaniałych” z tytułem doktora Kościoła, Dorota Szczerba o mistyce kobiecej, a siostra Maria Katarzyna od Najświętszej Eucharystii o współczesnych mistyczkach karmelitańskich.

Joanna Petry Mroczkowska zastanawia się, czy „powołanie niewiasty realizuje się dziś w pełni” i jakie miejsce w Kościele przyznaje kobietom obecna sytuacja wynikająca z prawa kanonicznego.

Monika Białkowska opisuje niebezpieczeństwa klerykalizmu, który „karmi feministki”. Dlatego zachęca, by kobiety o swoje miejsce w Kościele zabiegały nie jako kobiety, ale jako osoby świeckie, ponieważ – jak zauważa – „im bardziej dopominamy się o swoje, «kobiece» miejsce w Kościele, tym bardziej z tej przestrzeni (i tak pozostając już w większości) rugujemy świeckich mężczyzn”.

Z kolei Ewa Kiedio pokazuje, jak w spojrzeniu na rolę kobiety w Kościele patriarchalny świat wpada nieraz w dwie skrajności: „od pogardy do idealizacji”. Tymczasem kobiety – jak zaznacza autorka – „coraz mocniej zaczynają (…) dostrzegać, że chociaż usłyszały na swój temat wiele podniosłych zdań i chociaż stanowią połowę wiernych Kościoła katolickiego, w praktyce mają bardzo ograniczoną możliwość współdecydowania o nim”.

Współdecydowanie o Kościele osób świeckich, w tym kobiet, to także ważny wątek w naszej „rozmowie duchowej” z Zuzanną Radzik. Podkreśla ona potrzebę wypracowania w Kościele „kultury konsultacji, słuchania i włączania”. Jak mówi: „Kobiety mają aspiracje, uczestniczą w różnych dziedzinach życia. W świecie, choć nie do końca idealnym, jest na nie miejsce, w Kościele nie zawsze. I dotyczy to nie tylko kobiet, ale w ogóle świeckich. Jakbyśmy jeszcze ciągle nie do końca wierzyli, że wszystko się pozmieniało”.

W numerze publikujemy refleksję nie tylko katoliczek. Pierwsza w Polsce rabinka Małgorzata Kordowicz przedstawia „kobiecy punkt działania w judaizmie ortodoksyjnym”, diakon Wiktoria Matloch opowiada o ordynacji kobiet w Kościele luterańskim, a Anna Wilczyńska w artykule „Wspólnota i proste odpowiedzi” oddaje głos Polkom, które przeszły na islam.

Zachęcamy też do lektury tekstów w dziele „Modlitwa i życie”, a w nim refleksje o życiu duchowym kobiet w pełnym zabiegania życiu zawodowym, zakonnym czy rodzinnym…

Dominika Szczawińska-Ziemba, odwołując się do swoich radiowych wywiadów i reportaży, zastanawia się, „czy kobiety inaczej rozpoznają swoje powołanie i mają inną wrażliwość na Boga”. W tekście wraca do swoich radiowych rozmów między innymi z prof. Anną Świderkówną, dr Wandą Półtawską czy siostrą Anną Bałchan ze Stowarzyszenia PO-MOC.

Maja Komasińska-Moller pisze z kolei o macierzyństwie. Jak wyznaje, bycie mamą jest dla niej „drogą do stawania się bardziej sobą – kobietą, żoną, przyjaciółką. Jest drogą, która nie jest prosta, ale która jednocześnie wiele rzeczy upraszcza, bo pokazuje, co jest w życiu najważniejsze”.

O swoich spotkaniach na drodze wiary opowiada też młoda wolontariuszka Drabiny Jakubowej Agata Rossa. W swoim świadectwie wspomina między innymi siostry zakonne, które stały się dla niej wzorem kobiecości i wiary: „Zaufanie, zawierzenie Panu Bogu całego swojego życia pociągnęło je do wielkich rzeczy. (…) Pomimo niejednokrotnego zwątpienia, do którego szczerze się przyznawały, (…) wierzyły, że Pan Bóg je kocha i powołuje”.

„Wszystkie teksty składające się na ten numer «Życia Duchowego» zostały napisane przez kobiety, nie są jednak adresowane tylko do kobiet” – czytamy we wstępie do numeru. Zachęcamy więc do lektury wszystkich zatroskanych nie tylko o miejsce kobiet w Kościele, ale o rolę w nich wiernych świeckich. 

Szczegółowe dane

Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2020
Oprawa: 
miękka
Liczba stron: 
192
Wymiary: 
142x202 mm
Waga: 
0.22 kg
Redaktor
Jacek Siepsiak SJ

Tytuły tych samych autorów

15,12 zł
taniej 10%
16,80 zł
cena det. za
egz.
Dostawa już od 0 zł
Produkt chwilowo niedostępny

Powiadom mnie o dostępności

Koszty dostawy
powyżej 99 złod 0 zł
Pocztex Kurier 48od 10.50 zł
paczkomaty InPost10.50 zł
stacje ORLEN10.50 zł
kioski RUCH10.50 zł
sklepy Żabka10.50 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
prezenty
mando
outlet
obrazy