Życie Duchowe 82/2015 (Wiosna) | wydawnictwowam.pl
Deon.pl AMDG Katechizmy Darmowa dostawa
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-16.00
Życie Duchowe 82/2015 (Wiosna)

Życie Duchowe 82/2015 (Wiosna)

Zranieni i uzdrowieni przez ojca
e-prasa
Jacek Siepsiak SJ (red. nacz.)
wydawca: 
Wydawnictwo WAM
przeczytaj: 

Informacja o ebooku

Wiosenny numer "Życia Duchowego" nosi tytuł Zranieni i uzdrowieni przez ojca. To temat, który może się wydawać - jak czytamy we wstępie - "doskonale znany, wręcz oklepany". O relacjach z ojcem ziemskim oraz o jej wpływie na relacje z Ojcem Niebieskim mówi bowiem "wiele opracowań, rekolekcji i programów formacyjnych. Jednak to wciąż temat ważny".

O naszych obrazach Boga i o ojcostwie Boga, który nieustannie "kroczy ze swoim ludem", pisze w numerze Wacław Oszajca SJ w artykule pt. Kto nie używa rózgi, dzieci nie kocha. Z kolei Jacek Siepsiak SJ przedstawia perypetie biblijnych ojców, sięgając między innymi po starotestamentową historię Dawida i jego syna Absaloma. Leon Nieścior OMI opisuje natomiast ojcostwo duchowe Ojców Pustyni w artykule pt. Łagodni abba na surowej pustyni. O ojcostwie duchowym mówi również Maciej Szczęsny SJ, którego artykuł to próba odpowiedzi na pytanie, co to znaczy być dla kogoś ojcem duchowym i jaki powinien być kierownik duchowy, by prowadzona przez niego osoba patrzyła "na świat oczami Boga" i stawała się dojrzałym chrześcijaninem.

W numerze piszemy także o ojcostwie raniącym. Jacek Prusak SJ porusza temat duchowego kazirodztwa, wykorzystywania dzieci przez księży, które nie tylko zniekształca relację dziecka wobec Boga, wobec rodziców, a później mężczyzny wobec kobiety i odwrotnie, lecz także prowadzi niejednokrotnie do "zabicia duszy". Maria Król-Fijewska przedstawia z kolei psychiczne zranienia, jakie mogą wynikać z relacji z ojcem, opisując między innymi postawę ojca "niedostrzegającego", "niezadowolonego" i "karzącego".
Ojcowskich zranień poświęcony jest również artykuł Józefa Augustyna SJ pt. Spragnieni ojcowskiej miłości, w którym autor odpowiada na kilka pytań dotyczących radzenia sobie z emocjonalnym głodem ojca i sposobów przekraczania krzywdy wyrządzonej przez niego.

Polecamy także wywiad z Jerzym Zelnikiem, w którym znany aktor mówi o relacjach ze swoim ojcem, synem i wnukami, podkreślając, że bycie ojcem wymaga dorastania do tej roli i że jego "ojcostwo długo dojrzewało wraz z dojrzewaniem syna". Uzdrawiającej relacji z ojcem ziemskim i duchowym poświęcony jest również w całości dział świadectw.

Ponadto w dziale "Duchowość Ćwiczeń", publikujemy artykuł Leona Nieściora OMI o wpływach starożytnej tradycji Kościoła na naukę św. Ignacego Loyoli, a w dziale "Z historii duchowości" kolejny artykuł Andrzeja Ruszały OCD o życiu i dziele św. Teresy Wielkiej w pięćsetną rocznicę jej urodzin.

Zachęcamy także do lektury felietonów z działu "Słowo, obraz, czyn", w którym publikujemy między innymi artykuł ks. Marka Lisa o głośnym filmie Jima Sheridana W imię ojca oraz tekst Moniki Skarżyńskiej pt. Holocaust a motyw ukrzyżowania u Marca Chagalla.

Szczegółowe dane

Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2015
Liczba stron: 
180 (pdf)
Licencja typu: 
Plik

Tytuły tych samych autorów

13,28 zł
cena det. za
plik
Produkt dostępny on-line
Kupując otrzymujesz format: 
PDF
powyżej 99 złod 0 zł
Pocztex10.50 zł
paczkomaty InPost10.50 zł
kioski RUCH10.50 zł
sklepy Żabka10.50 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
prezenty
mando
outlet
obrazy