Życie Duchowe 119/2024 (Lato) | wydawnictwowam.pl
Darmowa dostawa od 45 zł Mando.pl » Katechizmy »
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-16.00
Nowość
Życie Duchowe 119/2024 (Lato)

Życie Duchowe 119/2024 (Lato)

Mistyka stworzenia
czasopismo
Stanisław Łucarz SJ
dostępne też, jako: 
22,42 zł
29,89 zł
wydawca: 
Wydawnictwo WAM
Życie Duchowe 119/2024 (Lato)

Nota o czasopiśmie

W numerze letnim pytamy przede wszystkim o nasz stosunek do świata. Czy i jak chronimy ziemię, którą dał nam Pan, i co w tych działaniach nami kieruje? Motywy są tu kluczowe, gdyż jak czytamy we wstępie, „w ostatnich dziesięcioleciach troska o środowisko i spory naukowców zajmujących się ekologią tak się zaostrzyły, że przybrały charakter niemalże religijny i wniknęły we wszystkie dziedziny życia”. By uniknąć ideologizacji ochrony ziemi, warto patrzeć na świat oczyma Boga i zwracać się – jak w każdej sferze życia – ku Jego słowu. Taką perspektywę przyjmują nasi Autorzy, zapraszając do przemiany myślenia i serca, bo to „nie zmiany klimatyczne są najważniejszymi problemami środowiska, a ludzki egoizm, chciwość i pasywność” (James Gustave Speth).

Numer otwierają artykuły odwołujące się do Biblii. Maria Miduch ukazuje Boga jako miłośnika życia, który stworzył i kocha nie tylko człowieka, ale całe stworzenie. Dariusz Kowalczyk SJ pisze o trynitarnej mistyce stworzenia, nawiązując do żydowskiej teorii tzimtzùm, według której Bóg przed stworzeniem świata wycofał się, by zrobić miejsce dla nie-Boga. Wybór żydowskich komentarzy dotyczących stworzenia świata prezentuje rabinka Małgorzata Kordowicz. Z kolei ks. Mariusz Rosik wyjaśnia, jak winniśmy rozumieć zaproszenie Boga, by czynić sobie ziemię poddaną, a ks. Stanisław Haręzga ukazuje nadzieję przyszłej chwały płynącą dla całego stworzenia w wizji św. Pawła z Listu do Rzymian.

W numerze prezentujemy też spojrzenie na świat wybranych świętych żyjących przed wiekami i ludzi nam współczesnych, których podejście do stworzenia i troski o nie pozostaje cały czas aktualne i może być cenną wskazówką w działaniach na rzecz ekologii, w tym także ekologii ducha. Wśród tekstów na ten temat między innymi artykuły: Leona Nieściora OMI o przyczynku św. Augustyna do ekologii integralnej, Justyny Łukaszewskiej-Haberkowej o ekologii św. Hildegardy z Bingen, Stanisława Jaromiego OFMConv o „Laudato si’” i św. Bonawenturze, Pawła Hańczaka OCD o zachwycie nad światem świętych Karmelu, Roberta Danieluka SJ o wrażliwości na piękno stworzenia pierwszych jezuickich misjonarzy, Jolanty Koszteyn o Piotrze Lenartowiczu SJ, nazwanym przez Autorkę „Bożym przyrodnikiem”, oraz wspomnienie Magdaleny Jaroszewicz o ks. Romanie Rogowskim – mistrzu mistyki przyrody.

Wśród tekstów z innych działów numeru zachęcamy do lektury między innymi „uwag na marginesie” Józefa Augustyna SJ o deklaracji „Fiducia supplicans”, wywiadu z Michałem Gołąbem SJ, ratownikiem górskim i duszpasterzem ludzi gór, oraz w „Duchowości Ćwiczeń” artykułu Jacka Poznańskiego SJ, który w zarysie przedstawia ignacjańską duchowość stworzenia.

Szczegółowe dane

Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2024
Oprawa: 
miękka
Liczba stron: 
192
Wymiary: 
142x202 mm
Waga: 
0.19 kg
ISSN: 
1232-9460

Tytuły tych samych autorów

29,89 zł
cena det. za
egz.
Wysyłka w poniedziałek
Darmowa dostawa od 45 zł
Produkt dostępny w magazynie
Koszty dostawySprawdź
powyżej 99 złod 0 zł
Pocztex10.50 zł
paczkomaty InPost10.50 zł
sklepy Żabka10.50 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
prezenty
mando
outlet
obrazy