Życie Duchowe 118/2024 (Wiosna) | wydawnictwowam.pl
Deon.pl AMDG Katechizmy Darmowa dostawa
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-16.00
Nowość
Życie Duchowe 118/2024 (Wiosna)

Życie Duchowe 118/2024 (Wiosna)

Modlitwą i postem
czasopismo
Stanisław Łucarz SJ
dostępne też, jako: 
22,42 zł
29,89 zł
wydawca: 
Wydawnictwo WAM
Życie Duchowe 118/2024 (Wiosna)

Nota o czasopiśmie

Użyte w tytule hasło przewodnie wiosennego numeru to słowa, które padają w rozmowie Jezusa z uczniami po uzdrowieniu przez Niego człowieka cierpiącego na epilepsję. Uczniowie dopytywali wówczas swojego Mistrza, dlaczego oni niczego w tej sytuacji nie mogli zrobić. W odpowiedzi Jezus najpierw pochylił się nad ich „małą wiarą”, a później powiedział, że niektóre duchy można wyrzucić tylko „modlitwą i postem” (por. Mt 17,14 – 21).

O tym, jaki kształt winien przyjąć post mający towarzyszyć modlitwie, piszą w numerze między innymi: Maria Miduch o starotestamentowych korzeniach modlitwy, postu i jałmużny, ks. Stanisław Witkowski o tym, czym jest post chrześcijański, Jan Konior SJ o św. Janie Chrzcicielu jako człowieku pustyni i umartwienia oraz Józef Augustyn SJ o praktyce postu. Ponadto Marcin Ciechanowski OSPPE ukazuje post z perspektywy egzorcysty, Michał Kuś zastanawia się, po co tak naprawdę pościć, a Dariusz Kowalczyk SJ, odwołując się do kuszeniu Jezusa na pustyni, pokazuje, że w podobny sposób diabeł kusił i nadal kusi Chrystusowy Kościół. W kolejnych artykułach znajdziemy refleksje: Stanisława Łucarza SJ o „apathei” – głównym celu praktyk ascetycznych w starożytności chrześcijańskiej i jej źródłach w filozofii greckiej, Szymona Hiżyckiego OSB o tym, co na temat jedzenia, picia i wstrzemięźliwości pisali Ojcowie pustyni, oraz Marka Blazy SJ o poście w chrześcijaństwie wschodnim. Dział główny numeru zamyka artykuł psycholog Agnieszki Chemperek o roli abstynencji alkoholowej w zespole uzależnienia i ks. Piotra Kulbackiego o Krucjacie Wyzwolenia Człowieka – ruchu odnowy religijno-moralnej, którego autor był członkiem-założycielem i moderatorem.

Post jest także głównym tematem pozostałych działów numeru. W „Duchowości Ćwiczeń” Tadeusz Hajduk SJ pisze o roli postu w duchowości ignacjańskiej, w „Rozmowach duchowych” o duchowych owocach rekolekcji z Postem Daniela opowiada Krzysztof Gajos SAC z Centrum Animacji Misyjnej w Konstancinie-Jeziornie, a w dziale „Z historii duchowości” zamieszczamy fragmenty kazania Piotra Skargi SJ o „pożytkach postu świętego”. Język Księdza Skargi być może wyda się współczesnemu odbiorcy starodawny, ale treści, które podejmuje, pozostają ciągle aktualne…

Ufamy, że w czasach, kiedy chrześcijański post, podobnie jak inne praktyki ascetyczne, wszedł w kryzys i zatraca się jego prawdziwy sens, refleksja podjęta w numerze stanie się przypomnieniem, po co pościć. Jak czytamy we wstępie do numeru, podejmowany przez nas post, obok modlitwy i jałmużny, winien być bowiem „wyrazem pokory, nadziei i miłości człowieka do Boga” i stawać się dzięki temu przygotowaniem do głębszej relacji z Nim.

Szczegółowe dane

Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2024
Oprawa: 
miękka
Liczba stron: 
192
Wymiary: 
142x202 mm
Waga: 
0.19 kg
ISSN: 
1232-9460

Tytuły tych samych autorów

29,89 zł
cena det. za
egz.
Wysyłka w poniedziałek
Darmowa dostawa od 49 zł
Produkt dostępny w magazynie
Koszty dostawySprawdź
powyżej 99 złod 0 zł
Pocztex10.50 zł
paczkomaty InPost10.50 zł
sklepy Żabka10.50 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
prezenty
mando
outlet
obrazy