Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII-XVIII wieku | wydawnictwowam.pl
Deon.pl AMDG Katechizmy Darmowa dostawa
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-16.00
Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII-XVIII wieku

Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII-XVIII wieku

książka
Małgorzata Borkowska OSB
wydawca: 
Wydawnictwo Benedyktynów Tyniec

Nota o książce

Ludzie, miejsca, układy, zwyczaje, sposób myślenia i organizacja życia w klasztorach, w jego codziennym bytowaniu, opracowane przez mniszkę benedyktyńską, cenioną znawczynię i historyka życia zakonnego.

„Może przyda się to tym zwłaszcza, którzy, badając np. sztukę, architekturę lub dzieje klasztorów, a nie znając wewnętrznego mechanizmu ich życia, narażeni są na liczne pomyłki. Może także złoży się z tego jedna z kart dziejów kobiety w Polsce – mało u nas badana, a konieczna do całości obrazu. Epoka, o której mówię, zamyka się w granicach od eksplozji zreformowanego życia zakonnego w końcu XVI wieku do rozbiorów'. (od Autorki)

Prezentowana monografia, będąca owocem ogromnej naukowej kwerendy, może zaintrygować również czytelników niezwiązanych z nauką, a jedynie zainteresowanych obyczajowością minionych wieków.

«(...) zdarzało się nawet, że panna uciekała w męskim przebraniu. Agnieszka Mikuliczówna w taki sposób wstąpiła do karmelitów i była prawie rok w nowicjacie (ok. 1660), póki się sprawa przypadkiem nie wydała. Można sobie wyobrazić przerażenie pobożnych ojców – bo to i ekskomunika, spadająca już wtedy ipso facto na klasztor męski, w którym by kobieta weszła do klauzury i osława grożąca tak bez winy ich zgromadzeniu… Agnieszka jednak o prawie nie miała pojęcia, swój pomysł zaś usprawiedliwiała przykładem św. Eufrozyny! Oceniono jej dobre intencje i oddano ją do karmelitanek» (Fragment rozdz.1).

Szczegółowe dane

Wydanie: 
drugie
Rok wydania: 
2017
Oprawa: 
miękka
Liczba stron: 
560
Wymiary: 
145x205 mm
Waga: 
0.75 kg
ISBN: 
978-83-7354-715-5
Autor
Małgorzata Borkowska OSB

Tytuły tych samych autorów

49,00 zł
cena det. za
egz.
Dostawa już od 0 zł
Produkt dostępny w magazynie
Koszty dostawy
powyżej 99 złod 0 zł
Pocztex Kurier 48od 10.50 zł
paczkomaty InPost10.50 zł
stacje ORLEN10.50 zł
kioski RUCH10.50 zł
sklepy Żabka10.50 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
prezenty
mando
outlet
obrazy