Deon.pl Darmowa dostawa już od 50 zł

Pokaż tylko produkty WAM

Zadzwoń +48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-18.00

Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII-XVIII wieku

książka
Małgorzata Borkowska OSB
wydawca: 
TYNIEC Wydawnictwo Benedyktynów

Nota o książce

Ludzie, miejsca, układy, zwyczaje, sposób myślenia i organizacja życia w klasztorach, w jego codziennym bytowaniu, opracowane przez mniszkę benedyktyńską, cenioną znawczynię i historyka życia zakonnego.

„Może przyda się to tym zwłaszcza, którzy, badając np. sztukę, architekturę lub dzieje klasztorów, a nie znając wewnętrznego mechanizmu ich życia, narażeni są na liczne pomyłki. Może także złoży się z tego jedna z kart dziejów kobiety w Polsce – mało u nas badana, a konieczna do całości obrazu. Epoka, o której mówię, zamyka się w granicach od eksplozji zreformowanego życia zakonnego w końcu XVI wieku do rozbiorów'. (od Autorki)

Prezentowana monografia, będąca owocem ogromnej naukowej kwerendy, może zaintrygować również czytelników niezwiązanych z nauką, a jedynie zainteresowanych obyczajowością minionych wieków.

«(...) zdarzało się nawet, że panna uciekała w męskim przebraniu. Agnieszka Mikuliczówna w taki sposób wstąpiła do karmelitów i była prawie rok w nowicjacie (ok. 1660), póki się sprawa przypadkiem nie wydała. Można sobie wyobrazić przerażenie pobożnych ojców – bo to i ekskomunika, spadająca już wtedy ipso facto na klasztor męski, w którym by kobieta weszła do klauzury i osława grożąca tak bez winy ich zgromadzeniu… Agnieszka jednak o prawie nie miała pojęcia, swój pomysł zaś usprawiedliwiała przykładem św. Eufrozyny! Oceniono jej dobre intencje i oddano ją do karmelitanek» (Fragment rozdz.1).

Szczegółowe dane

Wydanie: 
drugie
Rok wydania: 
2017
Oprawa: 
miękka
Liczba stron: 
560
Wymiary: 
145x205 mm
Waga: 
0.75 kg
ISBN: 
978-83-7354-715-5
Seria wydawnicza: 
Źródła monastyczne
Autor
Małgorzata Borkowska OSB

Tytuły tych samych autorów

44,10 zł
taniej 10%
49,00 zł
cena det. za
egz.
Darmowa dostawa od 50 zł
Produkt dostępny w magazynie
Koszty dostawy
powyżej 50 zł0 zł
poczta priorytetowaod 6.90 zł
paczkomaty InPostod 6.90 zł
stacje ORLENod 6.50 zł
odbiór w punkcieod 6.50 zł
kurierod 10.90 zł
wyślij jako prezentod 10.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
dacierade.pl
jaksiemodlic.pl
jaksiespowiadac.pl
swiecinapomoc.pl