Nota o książce
Jedyne takie na rynku wydawniczym potężne dzieło prezentujące tradycje i dziedzictwo kulturowe całej Polski
Już dzieci w początkowych klasach szkoły podstawowej uczą się, że legenda to opowieść, w której tkwi ziarnko prawdy. Słowo to wywodzi się z łaciny i oznacza coś, co należy przeczytać. Na wspomnieniach kronikarzy, dociekaniach naukowców i zapisach utrwalonych w regionalnych dokumentach oparty został zbiór tych legend. Skromne wzmianki dotyczące starych zamków i ich ruin, wzbogacone wiedzą historyczną połączoną z literacką fikcją i wątkiem przygodowym, pozwoliły choćby w części na odtworzenie dawnego, barwnego świata żyjących tam ludzi.
Ten wielki tom to kopalnia wiedzy o początkach państwa polskiego i jego legendarnej przeszłości, a w nim między prawdę i legendę włączone dzieje starych zamków i pałaców, sędziwych klasztorów i kościołów, które często ukryte u stóp wiekowych drzew, na wzgórzach, zostały nieco zapomniane.
Zenon Gierała (ur. 1949 w Śniatyczach) – polski pisarz, publicysta, gawędziarz, regionalista. W twórczości wykorzystuje bogatą wiedzę na temat polskiej obrzędowości oraz zwyczajów ludowych. W książkach dla dzieci i młodzieży łączy przygody bohaterów z faktami z polskiej historii i ciekawymi legendami, związanymi z miastami, zamkami i miejscami historycznymi.