Nota o książce
"Dlaczego Stany Zjednoczone interweniują zbrojnie? Co przesądza o tym, że decydenci w Waszyngtonie ryzykują życie amerykańskich żołnierzy, poświęcają ogromne środki finansowe i koszty polityczne na udział w konfliktach odległych o tysiące kilometrów od wybrzeży swojego kraju, w miejscach nierzadko pozbawionych strategicznego znaczenia dla Stanów Zjednoczonych? […] Publikacja nie pretenduje do stworzenia spójnej teorii amerykańskich interwencji zbrojnych po zimnej wojnie. Stara się natomiast wyjaśniać, w jaki sposób do nich doszło, jak zmieniał się ich charakter oraz cele i jakie konsekwencje z nich wynikał".
Ze Wstępu do książki
Książkę uznaję za bardzo wartościową, przejrzystą w swojej treści i konstrukcji. Każda z opisywanych interwencji została poddana dokładnej analizie z zachowaniem należytego krytycyzmu ze strony autora. Rozprawa stanowi spory wkład do nauki polskiej, tym bardziej że analiza interwencji USA po „zimnej wojnie” nie doczekała się jeszcze kompleksowego opracowania.
dr hab. Rafał Ożarowski, prof. UG
Wojciech Michnik – adiunkt w Akademii Ignatianum w Krakowie, współpracownik naukowy NATO Defense College w Rzymie (2019 Eisenhower Research Fellow). Doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. Absolwent studiów doktoranckich (2008), amerykanistycznych (2004) i politologicznych (2002) na Uniwersytecie Jagiellońskim. Stypendysta Fulbrighta na Uniwersytecie Columbia (2015–2016) i Fundacji Sasakawa na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w Waszyngtonie (2005). Zainteresowania badawcze: konflikty zbrojne, NATO i bezpieczeństwo euroatlantyckie, rywalizacja mocarstw na Bliskim Wschodzie.