Władza rodzicielska a prawo małoletniego do samodzielnej decyzji o przyjęciu chrztu | wydawnictwowam.pl
Deon.pl AMDG Katechizmy Darmowa dostawa
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-16.00
Władza rodzicielska a prawo małoletniego do samodzielnej decyzji o przyjęciu chrztu

Władza rodzicielska a prawo małoletniego do samodzielnej decyzji o przyjęciu chrztu

książka
Marta Mucha CHR

Nota o książce

Autorka podejmuje temat posłannictwa Kościoła w sytuacji, gdy między nieochrzczonym małoletnim a jego rodzicami dochodzi do różnicy zdań dotyczącej przyjęcia przez małoletniego sakramentu chrztu. Kiedy rozdźwięk między przekonaniami rodziców a przekonaniami ich małoletnich dzieci dotyczy sprawy tak istotnej jak relacja z Bogiem, rodzice nie są skłonni do popierania dążenia dzieci. Ponadto, obie strony doświadczają tej sytuacji jako konfliktu swoich praw fundamentalnych: rodzice – prawa do kształtowania swoich dzieci zgodnie z własnym światopoglądem, a dzieci – prawa do wolności religijnej.

Duszpasterz stający wobec takiej sytuacji, powinien wziąć pod uwagę kilka racji: władza rodzicielska pochodzi od Boga i nigdy nie była w Kościele podważana, a pozostawanie w konflikcie z rodzicami bardzo źle wpływa na rozwój małoletnich; z drugiej strony władza pochodząca od Boga nie może ograniczać relacji małoletniego z samym Bogiem. Tymczasem, sakramenty powinny być sprawowane w sposób, który prawo Kościoła określa dla poszczególnych grup wiekowych, przy czym przepisy zawarte w kanonach o chrzcie dorosłych stosuje się do wszystkich, którzy po wyjściu z dzieciństwa osiągnęli używanie rozumu.

Opracowanie jest oparte na materiałach źródłowych, których analiza ukazuje rozwój doktryny Kościoła dotyczącej władzy rodzicielskiej, praw małoletnich, wolności religijnej, oraz sakramentu chrztu, zawartych w dokumentach sięgających starożytności chrześcijańskiej: zbiorach soborowych, synodalnych, pismach papieży i biskupów. Do źródeł późniejszych poza wymienionymi należą dokumenty kongregacji, klasyczne zbiory praw, kodeksy, księgi liturgiczne i katechizm.

Szczegółowe dane

Tom: 
13
Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2019
Oprawa: 
miękka
Liczba stron: 
340
Wymiary: 
145x205 mm
Waga: 
0.53 kg
ISBN: 
978-83-66084-60-5
Seria wydawnicza: 
Horyzonty dogmatu

Tytuły tych samych autorów

35,00 zł
cena det. za
egz.
Wysyłka w dniu jutrzejszym
Darmowa dostawa od 99 zł
Produkt dostępny w magazynie
Koszty dostawySprawdź
powyżej 99 złod 0 zł
Pocztex10.50 zł
paczkomaty InPost10.50 zł
sklepy Żabka10.50 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
prezenty
mando
outlet
obrazy