Władza rodzicielska a prawo małoletniego do samodzielnej decyzji o przyjęciu chrztu | wydawnictwowam.pl
Deon.pl Darmowa dostawa już od 0 zł
Zadzwoń +48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-17.00
Władza rodzicielska a prawo małoletniego do samodzielnej decyzji o przyjęciu chrztu

Władza rodzicielska a prawo małoletniego do samodzielnej decyzji o przyjęciu chrztu

książka
Marta Mucha CHR
wydawca: 
Wydawnictwo Scriptum

Nota o książce

Autorka podejmuje temat posłannictwa Kościoła w sytuacji, gdy między nieochrzczonym małoletnim a jego rodzicami dochodzi do różnicy zdań dotyczącej przyjęcia przez małoletniego sakramentu chrztu. Kiedy rozdźwięk między przekonaniami rodziców a przekonaniami ich małoletnich dzieci dotyczy sprawy tak istotnej jak relacja z Bogiem, rodzice nie są skłonni do popierania dążenia dzieci. Ponadto, obie strony doświadczają tej sytuacji jako konfliktu swoich praw fundamentalnych: rodzice – prawa do kształtowania swoich dzieci zgodnie z własnym światopoglądem, a dzieci – prawa do wolności religijnej.

Duszpasterz stający wobec takiej sytuacji, powinien wziąć pod uwagę kilka racji: władza rodzicielska pochodzi od Boga i nigdy nie była w Kościele podważana, a pozostawanie w konflikcie z rodzicami bardzo źle wpływa na rozwój małoletnich; z drugiej strony władza pochodząca od Boga nie może ograniczać relacji małoletniego z samym Bogiem. Tymczasem, sakramenty powinny być sprawowane w sposób, który prawo Kościoła określa dla poszczególnych grup wiekowych, przy czym przepisy zawarte w kanonach o chrzcie dorosłych stosuje się do wszystkich, którzy po wyjściu z dzieciństwa osiągnęli używanie rozumu.

Opracowanie jest oparte na materiałach źródłowych, których analiza ukazuje rozwój doktryny Kościoła dotyczącej władzy rodzicielskiej, praw małoletnich, wolności religijnej, oraz sakramentu chrztu, zawartych w dokumentach sięgających starożytności chrześcijańskiej: zbiorach soborowych, synodalnych, pismach papieży i biskupów. Do źródeł późniejszych poza wymienionymi należą dokumenty kongregacji, klasyczne zbiory praw, kodeksy, księgi liturgiczne i katechizm.

Szczegółowe dane

Tom: 
13
Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2019
Oprawa: 
miękka
Liczba stron: 
340
Wymiary: 
145x205 mm
Waga: 
0.53 kg
ISBN: 
978-83-66084-60-5
Seria wydawnicza: 
Horyzonty dogmatu
Autor
Marta Mucha

Tytuły tych samych autorów

35,00 zł
cena det. za
egz.
Darmowa dostawa od 0 zł
Produkt dostępny w magazynie
Koszty dostawy
Poczta Polska, list ekonomiczny0 zł
powyżej 75 złod 0 zł
Pocztex Kurier 48od 8.50 zł
paczkomaty InPost9.50 zł
stacje ORLEN8.50 zł
kioski RUCH8.50 zł
sklepy Żabka8.50 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
dacierade.pl
jaksiemodlic.pl
jaksiespowiadac.pl
swiecinapomoc.pl