U źródeł monastycyzmu chrześcijańskiego Tom 2
Nota o książce
Niniejsze wydanie, podobnie jak tom pierwszy, zawiera artykuły dotyczące monastycyzmu, jednak teksty wchodzące w jego skład poświęcone są duchowości chrześcijańskiego Wschodu w starożytności, a więc światu posługującemu się językiem greckim i syryjskim.
Głównym tematem zbioru jest modlitwa. Stąd ważne miejsce zajmuje tu z jednej strony studium nad pojęciem „serca”, w duchowości wschodniej uważanego za ośrodek modlitwy par excellence, oraz nad jego koncepcjami w świecie starożytnym, z drugiej zaś strony wiele zamieszczonych tutaj tekstów nawiązuje do tzw. ruchu mesaliańskiego. Nazwa „mesalianie” pochodzi od syryjskiego słowa oznaczającego „modlących się”, czyli tych, którzy zajmowali się wyłącznie modlitwą. Rozprzestrzenienie się tego ruchu w Kościele greckim i syryjskim, wpływ, jaki nań wywarł, reakcje, jakie w tych Kościołach wywoływał, czy też potępienie, z jakim się spotkał, poddano analizie.
Artykuły zamieszczone w tym zbiorze cechuje duża różnorodność. Powstawały one w dość szczególnych okolicznościach, zwykle jako odpowiedź na pewne sugestie i na konkretne zapotrzebowanie. Znalazły się tutaj artykuły napisane do Dictionnaire de Spititualité, artykuły przekazane do dzieł zbiorowych dedykowanych różnym osobistościom świata nauki, teksty wystąpień prezentowanych z okazji kolokwiów lub posiedzeń towarzystw naukowych, sprawozdania z wykładów wygłaszanych bądź w Collége de France, bądź w sekcji religioznawczej École Pratique des Hautes Études.