Sztuka Jana Bukowskiego | wydawnictwowam.pl
Deon.pl AMDG Katechizmy Darmowa dostawa
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-17.00
Sztuka Jana Bukowskiego

Sztuka Jana Bukowskiego

książka
red. nauk. Piotr de Bończa Bukowski, Artur Jurczyszyn

Nota o książce

Jan Bukowski urodził się w 1873 roku w Barszczowicach, a zmarł w 1943 roku. Był malarzem i grafikiem. W latach 1893-1900 studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1900 roku otrzymał stypendium i wyjechał do Monachium, gdzie uczył się w szkole graficznej Neumanna i Wolfa oraz w zakładach przemysłu artystycznego. W 1901 roku założył w Krakowie wraz Janem Szczepkowskim i Włodzimierzem Tetmajerem Szkołę Sztuk Pięknych i Przemysłu Artystycznego dla Kobiet. Jego działalność artystyczna koncentrowała się wokół malarstwa ściennego i grafiki książkowej. W polichromiach łączył elementy figuralne z motywem stylizowanej dekoracji roślinnej. Malował kaplicę św. Jana Nepomucena w kościele NMP w Krakowie (razem z Tetmajerem), kaplicę przy klasztorze Reformatów w Kętach, kościół w Bolesławcu (koło Byczyny), kościół w Skrzyszowie pod Tarnowem, kościół parafialny w Bochni, kościół św. Józefa w Krakowie i inne. Zajmował się również grafiką użytkową, batikiem, ponadto projektował oprawy introligatorskie, kilimy, meble, drobne przedmioty użytku codziennego i wnętrza. Zaprojektował również polichromię w kościele Franciszkanów-Reformatów w Wieliczce.

Autorzy monografii:

Marcin Bukowski (1902–1987) architekt, konserwator zabytków, historyk sztuki. Profesor Politechniki Śląskiej, długoletni kierownik Katedry Historii Architektury, Sztuki i Techniki na tej uczelni.

Piotr de Bończa Bukowski - profesor nauk humanistycznych, literaturoznawca, badacz kultury. Instytut Filologii Germańskiej, Uniwersytet Jagielloński.

Grażyna Fijałkowska - nauczyciel dyplomowany, radna Miasta Krakowa i Dzielnicy XII Bieżanów--Prokocim. Autorka książek na temat historii i kultury Krakowa.

Artur Jurczyszyn - profesor nauk medycznych, kierownik Ośrodka Leczenia Dyskrazji Plazmocytowych, Kliniki Hematologii, Wydział Lekarski UJ CM, prezes Fundacji Centrum Leczenia Szpiczaka.

Tadeusz Łyczakowski - doktor nauk medycznych, chirurg dziecięcy. Pasjonat fotografii i autor zdjęć do albumu wydanego z okazji stulecia bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie.

Agata Wójcik - doktor nauk humanistycznych, historyk sztuki. Autorka licznych prac naukowych o polskiej sztuce użytkowej. Instytut Sztuki i Designu, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie.

Szczegółowe dane

Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2022
Oprawa: 
twarda
Liczba stron: 
320
Wymiary: 
165x245 mm
Waga: 
1.09 kg
ISBN: 
978-83-964071-1-5

Tytuły tych samych autorów

129,00 zł
cena det. za
egz.
Zamów do 12.00 - wysyłka dziś
Darmowa dostawa
Produkt chwilowo niedostępny

Powiadom mnie o dostępności

Pocztex0 zł
paczkomaty InPost0 zł
sklepy Żabka0 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
prezenty
mando
outlet
obrazy