Sztuka Jana Bukowskiego | wydawnictwowam.pl
Deon.pl AMDG Katechizmy Darmowa dostawa
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-16.00
Sztuka Jana Bukowskiego

Sztuka Jana Bukowskiego

książka
red. nauk. Piotr de Bończa Bukowski, Artur Jurczyszyn
wydawca: 
Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka

Nota o książce

Jan Bukowski urodził się w 1873 roku w Barszczowicach, a zmarł w 1943 roku. Był malarzem i grafikiem. W latach 1893-1900 studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1900 roku otrzymał stypendium i wyjechał do Monachium, gdzie uczył się w szkole graficznej Neumanna i Wolfa oraz w zakładach przemysłu artystycznego. W 1901 roku założył w Krakowie wraz Janem Szczepkowskim i Włodzimierzem Tetmajerem Szkołę Sztuk Pięknych i Przemysłu Artystycznego dla Kobiet. Jego działalność artystyczna koncentrowała się wokół malarstwa ściennego i grafiki książkowej. W polichromiach łączył elementy figuralne z motywem stylizowanej dekoracji roślinnej. Malował kaplicę św. Jana Nepomucena w kościele NMP w Krakowie (razem z Tetmajerem), kaplicę przy klasztorze Reformatów w Kętach, kościół w Bolesławcu (koło Byczyny), kościół w Skrzyszowie pod Tarnowem, kościół parafialny w Bochni, kościół św. Józefa w Krakowie i inne. Zajmował się również grafiką użytkową, batikiem, ponadto projektował oprawy introligatorskie, kilimy, meble, drobne przedmioty użytku codziennego i wnętrza. Zaprojektował również polichromię w kościele Franciszkanów-Reformatów w Wieliczce.

Autorzy monografii:

Marcin Bukowski (1902–1987) architekt, konserwator zabytków, historyk sztuki. Profesor Politechniki Śląskiej, długoletni kierownik Katedry Historii Architektury, Sztuki i Techniki na tej uczelni.

Piotr de Bończa Bukowski - profesor nauk humanistycznych, literaturoznawca, badacz kultury. Instytut Filologii Germańskiej, Uniwersytet Jagielloński.

Grażyna Fijałkowska - nauczyciel dyplomowany, radna Miasta Krakowa i Dzielnicy XII Bieżanów--Prokocim. Autorka książek na temat historii i kultury Krakowa.

Artur Jurczyszyn - profesor nauk medycznych, kierownik Ośrodka Leczenia Dyskrazji Plazmocytowych, Kliniki Hematologii, Wydział Lekarski UJ CM, prezes Fundacji Centrum Leczenia Szpiczaka.

Tadeusz Łyczakowski - doktor nauk medycznych, chirurg dziecięcy. Pasjonat fotografii i autor zdjęć do albumu wydanego z okazji stulecia bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie.

Agata Wójcik - doktor nauk humanistycznych, historyk sztuki. Autorka licznych prac naukowych o polskiej sztuce użytkowej. Instytut Sztuki i Designu, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie.

Szczegółowe dane

Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2022
Oprawa: 
twarda
Liczba stron: 
320
Wymiary: 
165x245 mm
Waga: 
1.09 kg
ISBN: 
978-83-964071-1-5
Red. naukowa
Piotr de Bończa BukowskiArtur Jurczyszyn

Tytuły tych samych autorów

129,00 zł
cena det. za
egz.
Dostawa już od 0 zł
Produkt dostępny w magazynie
Koszty dostawy
powyżej 99 złod 0 zł
Pocztex Kurier 48od 10.50 zł
paczkomaty InPost10.50 zł
stacje ORLEN10.50 zł
kioski RUCH10.50 zł
sklepy Żabka10.50 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
prezenty
mando
outlet
obrazy