Stowarzyszenie Tratwa
Nota o książce
Zjawiska i procesy społecznej marginalizacji są przedmiotem naukowych zainteresowań już od dawna. Zarówno opisy społeczeństw historycznych, jak i współczesnych dostarczają wiedzy na temat obecności ludzi z rozmaitych powodów biorących udział w życiu zbiorowym w mniejszym stopniu niż jego pozostali uczestnicy. Ale, jak wskazują badacze zajmujący się tą problematyką, marginalność wczoraj i dziś to dwa odmienne zjawiska.
Współcześnie marginalizacja jawi się jako zjawisko przybierające charakter problemu społecznego o zasięgu globalnym, wymagające zatem przeciwdziałania w interesie całej ludzkości. Jej obecna postać wypływa – najogólniej rzecz biorąc - z porządku gospodarczego i społecznego, panującego w przeważającej części świata. Zjawisko marginalizacji nabiera, jak wskazuje T. Plich, coraz większego znaczenia z przynajmniej dwóch powodów. Pierwszy dotyczy ciągłego wzrostu zasięgu i liczebności grup dotkniętych marginalizacją, drugi zaś obrazuje stopień upośledzenia ludzi zmarginalizowanych mierzony dystansem między elitami kapitału a ich sytuacją socjalną, który został określony przez UNDP (Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju) jako groteskowy.
Niniejsza publikacja przedstawia formy, metody, efekty oraz uwarunkowana i działalność Stowarzyszenia Tratwa w aspekcie marginalizacji młodzieży.
Składa się z pięciu rozdziałów:
- Młodzież jako element struktury społecznej
- Marginalizacja społeczna i jej identyfikacja – dylematy definicyjne
- Działalność Stowarzyszenia Tratwa w latach 1996 – 2004
- Młodzież i dorośli w Stowarzyszeniu Tratwa
- Stowarzyszeni Tratwa jako miejsce profilaktyki marginalizacji młodzieży.