Społeczeństwo teologiczne | wydawnictwowam.pl
Deon.pl Darmowa dostawa już od 0 zł
Zadzwoń +48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-17.00
Społeczeństwo teologiczne

Społeczeństwo teologiczne

Polska teologia narodu 966-2016
książka
Paweł Rojek (red.)
wydawca: 
Wydawnictwo M

Nota o książce

Związek polskości z chrześcijaństwem: analiza sensu chrztu narodu, sarmackiej maryjności, romantycznego mesjanizmu, chrześcijańskiego nacjonalizmu, pism przedwojennych mistyczek, nauczania Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II, fenomenie „Solidarności”, a także o współczesnym neomesjanizmie i ruchu intronizacyjnym.

„Chrześcijaństwo – jak sugerował Jan Paweł II – jest konstytutywnym składnikiem polskości. To ono właśnie ukształtowało nie tylko indywidualnych członków polskiego narodu, ale i zasadniczą treść naszej zbiorowej tożsamości. W ten sposób Polska okazuje się być prawdziwie chrześcijańskim narodem, rozwijającym się w dziejach społeczeństwem teologicznym.

Ideę społeczeństwa teologicznego można rozumieć na rozmaite sposoby. W tym wstępie chciałbym przedstawić trzy wielkie metafory, za pomocą których ujmowano związek Polaków z Kościołem. W pierwszej wizji, pochodzącej od Zygmunta Krasińskiego, Polacy są rozumiani jako wierni obrońcy chrześcijaństwa, w drugiej zaś, sformułowanej przez Mickiewicza, mają nie tyle bronić chrześcijaństwa, co raczej ożywiać je i rozwijać. Pierwsza wizja wiąże się z dawną, sarmacką koncepcją Polski jako przedmurza chrześcijaństwa, a druga natomiast z romantyczną wiarą w szczególną rolę Polski w dziejach odnowienia chrześcijaństwa w świecie. Oba te klasyczne obrazy chciałbym zestawić z trzecim, który pochodzi od wielkiego wizjonera polskiej sztuki współczesnej – Janusza Boguckiego. Dzieje Polski widział on nie tyle jako realizację jakieś jednej misji, lecz raczej jako całość rozwijającą się organicznie w stworzonej przez Kościół przestrzeni.” (ze wstępu P. Rojka)

Szczegółowe dane

Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2016
Oprawa: 
miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 
414
Wymiary: 
125x200 mm
Waga: 
0.68 kg
ISBN: 
978-83-8043-212-3
Redaktor
Paweł Rojek

Tytuły tych samych autorów

39,90 zł
cena det. za
egz.
Darmowa dostawa od 0 zł
Koszty dostawy
Poczta Polska, list ekonomiczny0 zł
powyżej 75 złod 0 zł
Pocztex Kurier 48od 8.50 zł
paczkomaty InPost9.50 zł
stacje ORLEN8.50 zł
kioski RUCH8.50 zł
sklepy Żabka8.50 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
dacierade.pl
jaksiemodlic.pl
jaksiespowiadac.pl
swiecinapomoc.pl