Sny o potędze | wydawnictwowam.pl
Deon.pl AMDG Katechizmy Darmowa dostawa
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-16.00
Nowość
Sny o potędze

Sny o potędze

Koncepcje i wątki imperialne w polskiej myśli politycznej pierwszej połowy XX wieku
książka
Adam Danek
wydawca: 
Wydawnictwo Naukowe Akademii Ignatianum w Krakowie
przeczytaj: 

Nota o książce

Adam Danek wziął na swój warsztat naukowy problematykę imperialną w polskiej myśli politycznej pierwszej połowy XX w. Podjął się zatem omówienia tematyki, która na „pierwszy rzut oka” wydawałaby się nieco zaskakująca, żeby nie użyć określenia „egzotyczna” (w znaczeniu: osobliwa). Jak to bowiem możliwe, że w Polsce międzywojennej – która po wielu latach zaborów odzyskała dopiero w 1918 r. niepodległość – pojawiły się już niemal na samym początku jej istnienia ciągoty imperialne? Nasz kraj stanął przecież wtedy przed znacznie ważniejszymi wyzwaniami związanymi z odbudową swej państwowości. (...) Znamienne, że mimo to niejednemu naszemu ówczesnemu intelektualiście i politykowi marzyła się wielka Polska.

Prof. dr hab. Marek Maciejewski

Zamiarem autora książki jest zestawienie i analiza idei politycznych formułowanych przez myślicieli i działaczy ugrupowań politycznych w Polsce pierwszej połowy XX wieku, które autor określa mianem polskiego imperializmu. Autor zastrzega, iż przy tym wszystkim jego zamiarem jest  takie ujęcie problematyki imperializmu, które operowałoby tym terminem jako opisowym i niewartościującym, w sposób pozbawiony momentów ideologicznych czy emocjonalnych.

Książka Adama Danka niewątpliwie wypełnia lukę obecną w rodzimej literaturze naukowej. Nie było dotąd pracy, która usiłowałaby omówić te zagadnienia w sposób kompleksowy (…). Generalnie bowiem omówienia i analizy polskich projektów imperialnych pojawiały się dotąd zazwyczaj w pracach przyczynkarskich, dotyczących myśli czy działalności poszczególnych ideologów, myślicieli i środowisk politycznych. Brak jednak było syntetycznego ujęcia tej problematyki w całokształcie polskiej myśli politycznej, ponadto specyfiką ujęcia Danka jest to, iż analizuje on myśl polityczną omawianych przez siebie postaci oraz środowisk jako właśnie imperialną sensu stricto.

Dr hab. Rafał Łętocha, prof. UJ

Szczegółowe dane

Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2021
Oprawa: 
miękka
Liczba stron: 
438
Wymiary: 
156x 232 mm
Waga: 
0.4 kg
ISBN: 
978-83-7614-526-6
Autor
Adam Danek
43,41 zł
taniej 30%
62,00 zł
cena det. za
egz.
Dostawa już od 0 zł
Produkt dostępny w magazynie
Koszty dostawy
powyżej 99 złod 0 zł
Pocztex Kurier 48od 10.50 zł
paczkomaty InPost10.50 zł
stacje ORLEN10.50 zł
kioski RUCH10.50 zł
sklepy Żabka10.50 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
prezenty
mando
outlet
obrazy