Scivias. Poznaj drogi Pana | wydawnictwowam.pl
Deon.pl AMDG Katechizmy Darmowa dostawa
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-16.00
Scivias. Poznaj drogi Pana

Scivias. Poznaj drogi Pana

Księga pierwsza
książka
św. Hildegarda z Bingen
tłumacz: 
Jarosław Sempryk

Nota o książce

Scivias jest zbiorem wizji św. Hildegardy z Bingen. Opisuje Boży zamysł stworzenia świata. Stanowi także swoistą encyklopedię wiedzy o średniowiecznym świecie w spojrzeniu na Boga, człowieka i kosmos. Scivias to Księga Pierwsza z trzech teologicznych ksiąg - tzw. "Trylogia Wizyjna"Zawarty jest w niej proroczy i wizyjny ogląd prawdy wiecznej, co daje możliwość przybliżenia Tajemnic Bożych.

Mistyczny i wizjonerski charakter Scivias jest wyjątkowy, przedstawia pełną summę doktryny chrześcijańskiej, stanowiąc także sui generis podręcznik życia chrześcijańskiego, w którym ważną rolę odgrywa element dydaktyczny. Hildegarda najczęściej zwraca się do ogółu wiernych, jednak kieruje swe nauczanie także do konkretnych jednostek, grup społecznych (np. księży w drugiej księdze Scivias), i innych osób. Z zasady nauczanie Autorki odnosi się zwłaszcza do zakonników i kleru, jednak laicy, zdaniem Hildegardy, również mają swoje miejsce w planie zbawienia. Stąd też Autorka nie pomija ich w swoim dziele.

Najważniejszym zagadnieniem, które Hildegarda porusza w związku z osobami świeckimi, jest małżeństwo (wizja I,3). To bardzo odważne ujęcie problemu, bo choć mistyczka wedle średniowiecznych ideałów podkreśla wyższość stanu kapłańskiego, jednak nie odmawia zbawienia także małżonkom. Wprawdzie niektórzy wybitni teologowie bywali niechętni temu sakramentowi i z rzadka wspominali o prokreacji, jednak szerzące się skrajne poglądy katarów doprowadziły w wieku dwunastym do liturgicznego ustalenia rytu małżeństwa.

Książka zawiera piękne ilustracje wizji św. Hildegardy za zezwoleniem Sióstr Benedyktynek w Eibingen.

Szczegółowe dane

Tom: 
1
Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2012
Oprawa: 
miękka
Liczba stron: 
108
Wymiary: 
125x180 mm
Waga: 
0.19 kg
ISBN: 
978-83-61046-04-2

Tytuły tych samych autorów

23,92 zł
taniej 20%
29,90 zł
cena det. za
egz.

Powiadom mnie o dostępności

Produkt chwilowo niedostępny
Koszty dostawySprawdź
powyżej 99 złod 0 zł
Pocztex10.50 zł
paczkomaty InPost10.50 zł
sklepy Żabka10.50 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
prezenty
mando
outlet
obrazy