Saba - przywódca monastycyzmu palestyńskiego. Tom 1
Nota o książce
Pustynia Judzka, jako miejsce rozwijającego się ruchu monastycznego, stanowi swoisty fenomen. Klasztor Mar Saba, zawieszony na szczycie klifu, w miejscu zapierającym dech w piersiach, jest niemym świadkiem i potwierdzeniem okresu wielkości i sławy monastycyzmu na tym terenie. Prace archeologiczne wokół klasztoru rozpoczęto w latach 1981−1982, pozwoliły one na usystematyzowanie wiadomości na temat historii tego miejsca. Już na początku badań potwierdziły się przypuszczenia, że czasem największego rozwoju ruchu monastycznego na tym terenie był okres bizantyński (IV–VII wiek). W trakcie wykopalisk, które objęły teren 10 x10 km² zbadano sześć klasztorów założonych przez Sabę.
Mniej więcej w tym samym czasie Yizhar Hirschfeld prowadził prace archeologiczne w innym rejonie Pustyni Judzkiej i na badanym przez siebie terenie również znalazł liczne dowody na rozwój ruchu monastycznego. Możliwość równoczesnych prac archeologicznych prowadzonych w różnych częściach Pustyni Judzkiej oraz dyskusja naukowa, która była ich rezultatem, przyniosły liczne korzyści.
Rezultatem tych prac archeologicznych były prace doktorskie poświęcone temu rozległemu tematowi i łączące wyniki badań archeologicznych wraz ze źródłami pisanymi.