Religia w orzecznictwie europejskich trybunałów sprawiedliwości | wydawnictwowam.pl
Darmowa dostawa od 45 zł Mando.pl » Katechizmy »
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-16.00
Religia w orzecznictwie europejskich trybunałów sprawiedliwości

Religia w orzecznictwie europejskich trybunałów sprawiedliwości

książka
Andrzej Marian Świątkowski
przeczytaj: 

Nota o książce

Profesor Andrzej M. Świątkowski w swojej najnowszej publikacji podejmuje nader aktualną problematykę religii i wolności religijnych. Czyni to w oparciu o orzecznictwo trybunałów europejskich (TSUE i ETPCz). […] W literaturze krajowej (nie mówiąc już o dyskursie politycznym) problematyka wolności religijnych i niedyskryminacji ze względu na wyznawaną religię czy też brak jej wyznawania prezentowana jest z reguły dość jednostronnie, z punktu widzenia określonej opcji ideologicznej. W orzecznictwie wspomnianych trybunałów europejskich mamy zaś element sui generis „ważenia” różnych stanowisk, nawiązujący do kultury prawnej i sposobów podejścia do kwestii religijnych w różnych krajach członkowskich, oraz „uniwersalizujący” niejako stan poglądów w tych kwestiach i mający wpływ na stosowne orzeczenia trybunałów.

Przyjęte przez trybunały europejskie poglądy i oparte na nich orzeczenia mają również istotne znaczenie dla prawa polskiego, w szczególności dla praktyki sądowej rozstrzygającej tego typu spory. Zaakcentowanie tej roli trybunałów przez Autora zdaje się być szczególnie cenne w czasie negowania przez określone siły polityczne znaczenia i roli wymiaru sprawiedliwości Unii Europejskiej dla prawa krajowego.

Dr hab. Bolesław Ćwiertniak, prof. WSH

Książka w sposób kompleksowy i wnikliwy analizuje wszystkie istotne orzeczenia europejskich trybunałów dotyczące zakazu dyskryminacji ze względu na wyznanie i światopogląd. Na uwagę zasługuje także podejście, polegające na przedstawieniu instytucji prawa w działaniu przez pryzmat orzecznictwa sądowego, co świadczy o wadze jaką Autor przywiązuje do socjologicznego ujęcia „prawa w działaniu”. Takie podejście, zakładające ukazanie unijnego prawa w działaniu, będzie bardzo użyteczne dla studentów przygotowujących prace magisterskie czy dyplomowe oraz prawników-praktyków. Recenzowana książka zawiera bogatą literaturę i orzecznictwo, umożliwiając zainteresowanemu czytelnikowi dalsze, pogłębione studia nad instytucjami prawa europejskiego i polskiego. Napisana jest w sposób klarowny, a pod względem warsztatowym – bez zarzutu.

Publikacja może służyć jako podręcznik do nauki prawa europejskiego, poddający wnikliwej analizie orzecznictwo trybunałów europejskich w przedmiocie zakazu dyskryminacji ze względu na religię i światopogląd, adresowany do studentów prawa oraz prawników-praktyków. Jest to podręcznik łączący wysokie kompetencje teoretyczne z doświadczeniem praktycznym. […] Nauki prawne wzbogaciły się o kolejną znakomitą monografię, napisaną przez doświadczonego teoretyka i praktyka, opartą na nowoczesnym podejściu ukazywania prawa w działaniu, która – jak sądzę – będzie wysoko oceniona, zwłaszcza w procesie dydaktycznym.

Dr hab. Andrzej Patulski, prof. UW

Andrzej Marian Świątkowski – prof. zw. dr hab., profesor Jean Monnet Chair w zakresie europejskiego prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, emerytowany profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2015 roku zatrudniony w Akademii Ignatianum w Krakowie.

Szczegółowe dane

Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2023
Oprawa: 
miękka
Liczba stron: 
270
Wymiary: 
156x232 mm
Waga: 
0.4 kg
ISBN: 
978-83-7614-572-3

Tytuły tych samych autorów

60,00 zł
cena det. za
egz.
Zamów do 12.00 - wysyłka dziś
Darmowa dostawa
Produkt dostępny w magazynie
Koszty dostawySprawdź
Pocztex0 zł
paczkomaty InPost0 zł
sklepy Żabka0 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
prezenty
mando
outlet
obrazy