Nota o książce
Nazywam go prorokiem, przez co rozumiem człowieka, który przemawia inspirowany Bożym natchnieniem - tłumaczy autorka, Ludmiła Grygiel.
Uformował polską inteligencję w XX wieku, lecz wciąż jest mało znany. Biskup Jan Pietraszko doczekał się wreszcie pierwszej biografii. Jego natchnione kazania głoszone z ambony kolegiaty św. Anny w Krakowie przyciągały tłumy. Wielu usłyszało go tam po raz pierwszy, jak ksiądz Józef Tischner, który tak wspominał kapelana i swojego mentora: Zamieniał ziarno Ewangelii na chleb dla wygłodzonych. A głód był wtedy ogromny.
Biografia Ludmiły Grygiel ukazuje postać Sługi Bożego Jana Pietraszki – kaznodziei, kierownika duchowego, kapelana akademickiego czy w końcu wiernego przyjaciela Jana Pawła II. Papież napisał po jego śmierci, że obdarzył Go Bóg darem szczególnego rozumienia Słowa Bożego oraz darem prostoty i głębi w jego przekazywaniu.
Czytelnik odnajdzie w tej historii inspirującą aktualność postaci Proroka ze św. Anny. Poczuje też tęsknotę za takimi kapłanami, którzy w konfesjonałach czy z ambony potrafili jednać tysiące ludzi z Bogiem.