Porozmawiajmy
Nota o książce
My, Borkowscy, tak mamy, że patrzymy na życie zakonne, żeńskie, mówiąc między nami szczerze, chyba jeszcze bardziej niż męskie, z prostą sympatią i naturalnym zrozumieniem...
Siostra Borkowska znalazła się w niepowtarzalnym miejscu w niezwykłym czasie. Pewnie każdy ma taki czas i takie miejsce, ale w biografii Borkowskiej wyraźnie dostrzegalne jest następstwo i skutki tych spotkań na drodze życia. Nie chodzi tu wyłącznie o spotkania z Ludźmi, jeśli mamy na myśli warstwę realną, doczesną. Chodzi także o spotkania z bohaterami zbiorowej wyobraźni, o spotkania ze słowem, tekstem, relacją, którą buduje.
Siostra Małgorzata Borkowska OSB - urodziła się w 1939 r. Studiowała polonistykę i filozofię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz teologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1964 roku jest benedyktynką w Żarnowcu. Autorka wielu prac historycznych, m.in. Życie codzienne polskich klasztorów żeńskich w XVII i XVIII wieku, Czarna owca, tłumaczka m.in. ojców monastycznych, felietonistka czasopism Więź i Via Consecrata.
Igor Borkowski - polonista, dziennikarz, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Humanistyczno-społecznego SWPS. Absolwent wrocławskiej polonistyki. Pracował jako dziennikarz w Wieczorze Wrocławia i Panoramie Dolnośląskiej. Współpracował z Polityką. Był rzecznikiem prasowym Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się badaniem języka polityki, perswazji językowej, wyzwaniami edukacji medialnej, a najłatwiej skojarzyć go z publikacjami dotyczącymi tanatologii albo reportażu dziennikarskiego.