Poranna liturgia godzin na Wielki Piątek i Wielką Sobotę
Nota o książce
Święte dni Triduum Paschalnego to czas, który stanowi centrum i fundament całego roku liturgicznego. Słusznie jest on określany jako „Triduum Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i wskrzeszonego”. (por. List okólny Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów o przygotowaniu i obchodzeniu Świąt Paschalnych Paschalis sollemnitatis, dalej PS, nr 38). Podczas liturgicznych obchodów tych świętych dni, zgodnie z wielowiekową tradycją Kościoła, rankiem w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę sprawowane są w świątyniach katedralnych tzw. Ciemne jutrznie, złożone z Godziny czytań i Jutrzni.
W prezentowanej publikacji zawarto muzyczne opracowanie tekstów Godziny czytań i Jutrzni dwóch dni Triduum Paschalnego. Do psalmów zastosowano tradycyjne melodie tonów gregoriańskich z ich różnymi, często mniej znanymi formułami kadencyjnymi (tzw. dyferencjami). Wyboru dokonano na podstawie najnowszego Antiphonale Romanum II. Jedynie do kantyku ewangelicznego Benedictus, dla podkreślenia rangi tego tekstu, zaproponowano melodię wielogłosową. W zapisie nutowym melodii do psalmów i kantyków zaznaczono akcenty słowno-muzyczne oraz nuty dodane w miejscach, gdzie tekst wymagał uzgodnienia akcentuacji słownej z muzyczną. Dla wszystkich antyfon zaproponowano schemat melodyczny autorstwa ks. Zdzisława Bernata, jedynie antyfony do Benedictus, dla ich wyróżnienia, opatrzono melodiami oryginalnymi.
Unikatowym elementem tego wydania jest opublikowanie w nim odrębnych melodii do responsoriów długich w Godzinie czytań Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty oraz jednej melodii do responsorium krótkiego w Jutrzni Wielkiego Piątku. Ich autorem jest ks. Karol Mrowiec.