Pomoc dziecku w cyberpułapce
Nota o książce
Pokolenie urodzone po 2000 roku nie wyobraża sobie życia bez smartfona, tak jak starsi nie wyobrażają sobie życia bez prądu czy bieżącej wody. 2% małych Polaków w wieku 3–4 lat posiada już smartfona na własność.
Naukowcy z Singapuru przebadali wpływ nie tylko smartfonów i tabletów, lecz także zwykłego oglądania telewizji na rozwój małych dzieci. Na 437 rocznych dzieciach zostały przeprowadzone testy rozwojowe, następnie w wieku półtora roku wykonano skany ich mózgów, a dziewięć lat później oszacowano rozwój intelektualny. Okazało się, że wpatrywanie się w ekrany narusza rozwój kluczowych umiejętności poznawczych, takich jak podejmowanie decyzji, myślenie i kreatywność.
Kiedy dziecko dostaje do ręki smartfon lub tablet, uspokaja się, przestaje marudzić, nie broi, nie brudzi się. Siedzi na pozór skupione i coś tam robi na smartfonie – ogląda bajeczki, gra w „edukacyjne” gry. Ale czy wiesz co naprawdę dzieje się z twoim dzieckiem w cyberświecie?
- Jak elektronika wpływa na mózg dziecka i nastolatka?
- W jaki sposób może prowadzić do uzależnienia?
- Groźba uzależnienia to nie jedyny problem – dowiedz się czym jest technowypalenie i Zespół Stresu Elektronicznego.
- Czy smartfony nas tresują?
- Jak media społecznościowe mogą nas niszczyć?
- Gry online – dlaczego wciągają?
- Pornografia – kokaina na kliknięcie.
I najważniejsze – co my dorośli konkretnie możemy z tym zrobić i prawdziwie chronić nasze dzieci?
Gdy dziecko siedzi przed ekranem, jego mózg zamiast się rozwijać – niszczeje. Nieużywane połączenia neuronowe zanikają. Te odpowiedzialne za relacje z innymi, za umiejętności społeczne, za rozwój intelektualny i emocjonalny.
Możesz temu przeciwdziałać. Uwolnij dziecko z cyberpułapki!