Polsko, Ojczyzno moja! | wydawnictwowam.pl
Deon.pl AMDG Katechizmy Darmowa dostawa
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-16.00
Polsko, Ojczyzno moja!

Polsko, Ojczyzno moja!

Twoja tożsamość wczoraj, dziś i jutro
książka
Paweł Warchoł OFMConv
wydawca: 
Wydawnictwo Bernardinum

Nota o książce

Książka Polsko, Ojczyzno moja! podpowiada, aby w świetle wiary odczytywać historyczne zadania, jakie Bóg nakłada na ramiona narodu. Polakom – podpowiadają papieże – Pan historii  wyznaczył misję „przedmurza chrześcijaństwa”. Polska została też nazwana „sercem Europy”, krajem tolerancyjnym i bez płonących stosów,bez którego ten kontynent nie może istnieć. Siłę do tej misji czerpali Polacy z krzyża Chrystusowego oraz od Maryi, Matki i Królowej narodu, która ich osłaniała i strzegła. Kult Chrystusowy i maryjny stał się elementem spajającym wspólnotę Polaków, gotową w każdej chwili stanąć do walki w obronie wiary, podobnie jak i Rzeczpospolitej. Fundamenty Polski odnajdujemy w rodzinie, Kościele, szkole oraz innych instytucjach służących formacji duchowej. W nich wzrasta człowiek-Polak, chrześcijanin, obywatel. W oparciu o te jakości duchowe chcemy budować jej przyszłość, by wierna tradycji nigdy od nich nie odstąpiła. Polscy mistycy i mistyczki doskonale rozumieją tę powinność wobec swej ojczyzny, stąd zachęcają, aby trwać w wierze ojców i przekazywać światło nadziei w trudnych czasach, w jakich przyszło żyć ludziom. Przypominają, że należy przekazywać ogień miłosierdzia, by rozpalił ludzkie serca, przyniósł szczęście i ukojenie. Dawała tego dowód św. Faustyna Kowalska oraz św. Jan Paweł II.  

W obszernym swym opracowaniu (…) zawarł historiozoficzne rozważania nad dziejami Polski, rolą Kościoła w jej dziejach, jego wkładu w rozwój instytucji państwowych i kościelnych, kultury, sztuki, nauki, moralności. Jest to spojrzenie okiem teologa na 1000-letnie dzieje Polski i próba odczytywania historii narodu jako miejsca działań Bożej i ludzkiej mądrości. Książka wnosi poważny wkład w rozwój polskiej teologii narodu.
ks. prof. dr hab. Anastazy Nadolny

Takiego pielgrzymowania po historii Polski potrzebują nie tylko młodzi, karmieni szkolną historią starannie przez dziesięciolecia laicyzowaną, ale także starsi, jako że również oni stali się ofiarą takiej właśnie formacji. Oby ta książka, znacząca wypowiedź teologa o dziejach polskiego Narodu, co rychlej trafiła w ręce seminarzystów, kapłanów, zwłaszcza katechetów, rodziców dorastającego pokolenia, pracowników kultury, wszystkich, którym zależy na odnowie tego Narodu i przywracaniu jego tożsamości. Pomoże im sprawiedliwiej oceniać polskie wczoraj, głębiej widzieć polskie dzisiaj i mądrzej konstruować plany na polskie jutro.
o. prof. Stanisław Celestyn Napiórkowski OFMConv

Ojciec dr hab. Paweł Warchoł - kapłan w Zakonie Braci Mniejszych Konwentualnych. Wykłada teologię na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, mariologię w Centrum Studiów Mariologicznych „Kolbianum” w Niepokalanowie, teologię dogmatyczną w WSD w Łodzi Łagiewnikach oraz w KPSW w Bydgoszczy. Prowadzi rekolekcje parafialne i zakonne. Autor wielu rozpraw i artykułów. Jego ostatnia książka nosi tytuł: Krew i woda - dar miłości miłosiernej. Studium historyczno-teologiczne przebitego boku Chrystusa w literaturze teologicznej i duchowej.

Szczegółowe dane

Wydanie: 
drugie
Rok wydania: 
2017
Oprawa: 
twarda
Liczba stron: 
460
Wymiary: 
165x235 mm
Waga: 
1.07 kg
ISBN: 
978-83-7823-904-8
Autor
Paweł Warchoł OFMConv

Tytuły tych samych autorów

44,90 zł
cena det. za
egz.
Dostawa już od 0 zł
Koszty dostawy
powyżej 99 złod 0 zł
Pocztex10.50 zł
paczkomaty InPost10.50 zł
kioski RUCH10.50 zł
sklepy Żabka10.50 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0.00 zł
pliki do pobrania0.00 zł
prezenty
mando
outlet
obrazy