Nota o książce
Najgroźniejsze są te pokusy, których nie jesteśmy świadomi – rozpoznane tracą swoją siłę rażenia.
Pokusa uderza w najsłabsze ogniwa ludzkiej natury. Uleganie jej zaciera obraz Boga w człowieku. Ale pokusa może również spełnić pozytywną funkcję w kapłańskim życiu, tak jak zresztą w każdym. Jest wyzwaniem dla każdego, kto pragnie stawać się coraz bardziej wolny i może być okazją do wzrostu duchowego. Nie należy więc lekceważyć potrzeby zmagania się z pokusami. Refleksja nad nimi ma służyć duchownym pomocą nie tylko w odkrywaniu niebezpiecznych przestrzeni, w których mogą się znaleźć, ale przede wszystkim w osobistym rozwoju. Pokusa może stać się punktem zwrotnym w życiu kapłana, który codziennie powinien weryfikować wierność swemu powołaniu.
Książka rozwija treści wygłoszone przez Autora podczas rekolekcji kapłańskich. Wbrał on niektóre z pokus, mogące być autentycznym krzyżem dla kapłana: bylejakość, dwulicowość, obojętność, toksyczna wielkość, zazdrość i niewierność.
Diagnoza przedstawiona przez ks. Mastalskiego jest wnikliwa, nieraz bardzo surowa. Autor nie zatrzymuje się jednak na określeniu stanu rzeczy, lecz prowadzi dalej. Wskazuje środki terapeutyczne. Nawet bardzo trudna sytuacja znajduje rozwiązanie. Przy czym nie jest nim powrót do przeszłości (choćby najlepszej). Rozwiązanie stanowi jedną z dróg rozwoju. Książka "Pokusy kapłańskie" inspiruje do refleksji, wysiłku, metanoi. Jeśli budzi ona niepokój, to przecież towarzyszy mu pewność, że zmiana na lepsze jest możliwa.
Z recenzji ks. prof. dr. hab. Wojciecha Misztala
Książka nie tylko dla tych, którzy stoją w obliczu doświadczenia kuszenia!