Pod stopami Kościoła
Nota o książce
Pod stopami Kościoła prezentuje historię wieloletniego dialogu Klary z przedstawicielami Stolicy Apostolskiej, w trakcie którego dochodziło do licznych sporów o wizję żeńskiego życia mniszego i charyzmatycznej nowości powołania do życia w świętej jedności i najwyższym ubóstwie.
Pragnieniem Świętej Klary z Asyżu było, aby siostry pozostawały „zawsze poddane pod stopami świętego Kościoła i ugruntowane w wierze katolickiej i stale zachowywały ubóstwo i pokorę Pana naszego Jezusa Chrystusa i Jego Najświętszej Matki oraz świętą Ewangelię”. Tymi słowami, wyjętymi z Reguły Świętego Franciszka, kończy ona Formę życia napisaną dla wspólnoty z San Damiano. Siostry dążąc do realizacji powołania do życia ewangelicznego, mają posłusznie poddać się rozeznaniu i decyzjom Kościoła.
Doniosłość prezentowanego studium kryje się w tym, że nie tylko obala i prostuje pewne stereotypy dotyczące początków Zakonu Świętej Klary, ale podkreśla determinację Świętej w obronie pierwotnego charyzmatu. Choć nie wprost, to jednak w przytoczonych dokumentach, będących rezultatem między innymi wymiany korespondencji pomiędzy Świętą z Asyżu a Stolicą Apostolską, dość wyraźnie rysuje się jej duchowa sylwetka, typowa dla wielkich świętych. W sprawach, które z natchnienia Ducha Świętego rozeznają oni jako Boże, słusznie potrafią być nieustępliwi, a jednocześnie pokorni i posłuszni głosowi Kościoła. Książka być może otworzy całą serię studiów nad źródłami klariańskimi, których przybliżenie polskim wspólnotom żyjącym tym charyzmatem pozwoli z entuzjazmem odkryć na nowo piękno ewangelicznego radykalizmu. ks. prof. dr hab. Marek Chmielewski