Pisma o św. Marcinie z Tours | wydawnictwowam.pl
Deon.pl AMDG Katechizmy Darmowa dostawa
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-16.00
Pisma o św. Marcinie z Tours

Pisma o św. Marcinie z Tours

Żywot, Listy, Dialogi
książka
Sulpicjusz Sewer
tłumacz: 
Polikarp Jan Nowak OFM
wydawca: 
Wydawnictwo Benedyktynów Tyniec

Nota o książce

Niewielu świętych wywarło tak różnoraki i tak wielki wpływ po swojej śmierci, jak to miało miejsce w wypadku św. Marcina. Tours stało się, po Rzymie i Komposteli, jednym z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych Europy. Dzieła Sulpicjusza Sewera dotyczące Marcina, a więc Żywot, Listy i Dialogi, należały, obok Żywota św. Antoniego, do wielkich bestsellerów średniowiecza, zczytywanych przez żądnych cudów czytelników, i były wielokrotnie przerabiane w różnych zbiorach legend.

Nie ma chyba w Europie muzeum, w którego kolekcji malarstwa średniowiecznego nie znajduje się przynajmniej jeden obraz pokazujący Marcina oddającego swój płaszcz ubogiemu. Ta zaś scena stała się niejako hasłem wywoławczym dla wielkich poczynań charytatywnych Kościoła: Marcin dzielący się swym płaszczem i Chrystus ukazujący się św. Marcinowi przypominały wszystkim chrześcijanom o obowiązku niesienia pomocy potrzebującemu.

Święty Marcin jest patronem wojskowych, jeźdźców, myśliwych, kapłanów, zakonników, misjonarzy, podróżujących, a nawet hotelarzy i krawców. Szczególnie czczony jest także w Poznaniu; w dniu 11 listopada obchodzony jest odpust, którego specjalnością są świętomarcińskie rogale. Liczne kościoły św. Marcina są rozsiane po całej Polsce. 

Sulpicjusz Sewer (ur. ok. 363 r., zm. ok. 420 r.) – prawnik, historyk i hagiograf łaciński, pochodzący z rzymskiej Galii, w wieku około 30 lat nawrócony na chrześcijaństwo. Uważa się go powszechnie za jednego z najwybitniejszych prozaików późnej starożytności. Autor Żywota świętego Marcina - dzieła, które cieszyło się przez wieki niebywałą popularnością i wywarło olbrzymi wpływ na kulturę, religię a nawet politykę europejską. Nazywany jest jednym z ojców hagiografii i chrześcijańskim Salustiuszem.

Szczegółowe dane

Tom: 
8
Wydanie: 
drugie
Rok wydania: 
2012
Oprawa: 
miękka
Liczba stron: 
284
Wymiary: 
125x195 mm
Waga: 
0.33 kg
ISBN: 
978-83-7354-449-9
Seria wydawnicza: 
Źródła monastyczne
Autor
Sulpicjusz Sewer
Tłumacz
Polikarp Jan Nowak OFM
29,00 zł
cena det. za
egz.
Dostawa już od 0 zł
Produkt chwilowo niedostępny

Powiadom mnie o dostępności

Koszty dostawy
powyżej 99 złod 0 zł
Pocztex Kurier 48od 10.50 zł
paczkomaty InPost10.50 zł
stacje ORLEN10.50 zł
kioski RUCH10.50 zł
sklepy Żabka10.50 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
prezenty
mando
outlet
obrazy