Pisma monastyczne | wydawnictwowam.pl
Deon.pl Darmowa dostawa już od 50 zł

Pokaż tylko produkty WAM

Zadzwoń +48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-18.00

Pisma monastyczne

książka
Cezary z Arles
tłumacz: 
Ewa Czerny, Małgorzata Borkowska OSB, ks. Jarosław Piłat
wydawca: 
TYNIEC Wydawnictwo Benedyktynów

Nota o książce

Obecny tom zawiera tłumaczenie na język polski Mów do mnichów (233–238), Listów do mniszek, Reguł dla mniszek oraz Reguł dla mnichów, które stanowią całość spuścizny monastycznej św. Cezarego z Arles (470–543).

Mowy do mnichów pozwalają na zapoznanie się z podstawowym zarysem duchowej nauki św. Cezarego, ściśle powiązanej z poprzedzającą ją tradycją Ojców. List do mniszek poświęcony jest problematyce czystości ewangelicznej, tradycyjnie uznawanej za centralną w monastycyzmie żeńskim.

Reguły św. Cezarego są interesujące z uwagi na zawarty w nich program reformy życia mniszego monastycyzmu galijskiego, który w tym okresie przechodził od pierwszego spontanicznego etapu rozwoju do okresu wzrastającej instytucjonalizacji. Charakteryzują się one tym, że są bardziej obszerne i precyzyjne niż reguły je poprzedzające oraz tym, że wprowadzają nowe elementy do ówczesnego monastycyzmu, m.in. zawierają bardzo drobiazgowe wskazania dotyczące modlitwy chóralnej, ustalają zmienność dziennego planu życia zakonnego w zależności od pór roku, zamiast zaś poprzednio istniejących oddzielnych cel, wprowadzają wspólne dormitorium. Reguły św. Cezarego są świadkiem przemiany monastycyzmu, której skutki sięgają do czasów współczesnych.

Św. Cezary z Arles należał do wielkich reformatorów Kościoła galijskiego okresu wędrówki ludów. Formację monastyczną łączył z gorliwością duszpasterską. Był założycielem klasztorów męskich i żeńskich oraz inicjatorem licznych synodów galijskich. Pisma monastyczne wielkiego biskupa z Arles są ważnym dokumentem pozwalającym poznać początki i rozwój życia zakonnego w Galii VI w.

Szczegółowe dane

Tom: 
2
Wydanie: 
drugie
Rok wydania: 
2018
Oprawa: 
miękka
Liczba stron: 
186
Wymiary: 
125x195 mm
Waga: 
0.22 kg
ISBN: 
978-83-7354-819-0
Seria wydawnicza: 
Źródła monastyczne
Autor
Cezary z Arles
Opracowanie
ks. Marek Starowieyski
Tłumacz
Ewa CzernyMałgorzata Borkowska OSBks. Jarosław Piłat

Tytuły tych samych autorów

19,80 zł
taniej 10%
22,00 zł
cena det. za
egz.
Darmowa dostawa od 50 zł
Produkt dostępny w magazynie
Koszty dostawy
powyżej 50 zł0 zł
poczta priorytetowaod 6.90 zł
paczkomaty InPostod 6.90 zł
stacje ORLENod 6.50 zł
odbiór w punkcieod 6.50 zł
kurierod 10.90 zł
wyślij jako prezentod 10.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
dacierade.pl
jaksiemodlic.pl
jaksiespowiadac.pl
swiecinapomoc.pl