Pisma monastyczne | wydawnictwowam.pl
Deon.pl AMDG Katechizmy Darmowa dostawa
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-16.00
Pisma monastyczne Cezary z Arles

Pisma monastyczne

książka
Cezary z Arles
tłumacz: 
Ewa Czerny, Małgorzata Borkowska OSB, ks. Jarosław Piłat
wydawca: 
Wydawnictwo Benedyktynów Tyniec
Pisma monastyczne Cezary z Arles

Nota o książce

Obecny tom zawiera tłumaczenie na język polski Mów do mnichów (233–238), Listów do mniszek, Reguł dla mniszek oraz Reguł dla mnichów, które stanowią całość spuścizny monastycznej św. Cezarego z Arles (470–543).

Mowy do mnichów pozwalają na zapoznanie się z podstawowym zarysem duchowej nauki św. Cezarego, ściśle powiązanej z poprzedzającą ją tradycją Ojców. List do mniszek poświęcony jest problematyce czystości ewangelicznej, tradycyjnie uznawanej za centralną w monastycyzmie żeńskim.

Reguły św. Cezarego są interesujące z uwagi na zawarty w nich program reformy życia mniszego monastycyzmu galijskiego, który w tym okresie przechodził od pierwszego spontanicznego etapu rozwoju do okresu wzrastającej instytucjonalizacji. Charakteryzują się one tym, że są bardziej obszerne i precyzyjne niż reguły je poprzedzające oraz tym, że wprowadzają nowe elementy do ówczesnego monastycyzmu, m.in. zawierają bardzo drobiazgowe wskazania dotyczące modlitwy chóralnej, ustalają zmienność dziennego planu życia zakonnego w zależności od pór roku, zamiast zaś poprzednio istniejących oddzielnych cel, wprowadzają wspólne dormitorium. Reguły św. Cezarego są świadkiem przemiany monastycyzmu, której skutki sięgają do czasów współczesnych.

Św. Cezary z Arles należał do wielkich reformatorów Kościoła galijskiego okresu wędrówki ludów. Formację monastyczną łączył z gorliwością duszpasterską. Był założycielem klasztorów męskich i żeńskich oraz inicjatorem licznych synodów galijskich. Pisma monastyczne wielkiego biskupa z Arles są ważnym dokumentem pozwalającym poznać początki i rozwój życia zakonnego w Galii VI w.

Szczegółowe dane

Tom: 
2
Wydanie: 
drugie
Rok wydania: 
2018
Oprawa: 
miękka
Liczba stron: 
186
Wymiary: 
125x195 mm
Waga: 
0.22 kg
ISBN: 
978-83-7354-819-0
Seria wydawnicza: 
Źródła monastyczne
Autor
Cezary z Arles
Opracowanie
ks. Marek Starowieyski
Tłumacz
Ewa CzernyMałgorzata Borkowska OSBks. Jarosław Piłat

Tytuły tych samych autorów

24,20 zł
cena det. za
egz.
Dostawa już od 0 zł
Produkt dostępny w magazynie
Koszty dostawy
powyżej 99 złod 0 zł
Pocztex Kurier 48od 10.50 zł
paczkomaty InPost10.50 zł
stacje ORLEN10.50 zł
kioski RUCH10.50 zł
sklepy Żabka10.50 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
prezenty
mando
outlet
obrazy