Piękno nietolerancji
Nota o książce
Tolerancja kulturowa wykracza obecnie daleko poza poszanowanie zachowań i wierzeń innych ludzi. Głosi ona, że nie istnieje hierarchia prawd moralnych, lecz że wszystkie są sobie równe.
W tradycyjnie pojmowanej tolerancji przyznajemy innym prawo do ich wierzeń i zachowywania się inaczej niż my sami, bez jednoczesnego popierania tych działań. Inaczej jednak jest w tolerancji kulturowej. Według niej wszyscy ludzie mają prawo nie tylko do wierzenia, w co chcą, i postępowania inaczej, ale również mają prawo do wymagania od innych uznania tego, że żadne wierzenia, wartości i prawdy nie są lepsze od pozostałych. W gruncie rzeczy chodzi więc o uznanie poglądu, że prawda jest subiektywna, a poglądy żadnej osoby nie powinny być poddawane czyjejkolwiek ocenie ani uznawane za niewłaściwe.
Autorzy tej książki w prosty sposób pokazują, jak wpajać młodym ludziom właściwe wartości i postawy oraz uczyć ich zachowywania wysokich standardów moralnych, szczególnie w kręgach kulturowych, które tych wartości nie podzielają. W bardzo przejrzysty sposób wykazują również błędy współczesnego postrzegania tolerancji i uczą Bożego spojrzenia na moralność w świecie poprawności politycznej.