Perła o wielu blaskach | wydawnictwowam.pl
Deon.pl AMDG Katechizmy Darmowa dostawa
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-16.00
Nowość
Perła o wielu blaskach

Perła o wielu blaskach

Lektura Pisma Świętego w oparciu o ojców syryjskich
książka
Sabino Chialà
tłumacz: 
Stanisław Basista
wydawca: 
Bratni Zew

Nota o książce

Fascynująca książka Sabino Chiali porusza tematykę mało znaną polskim czytelnikom, nawet wśród teologów. Interpretacja tekstów biblijnych przez ojców syryjskich jest warta poznania z kilku powodów. Po pierwsze, sposób myślenia syryjskich chrześcijan zasadza się na mentalności typowo semickiej, a więc bliskiej Izraelitom, jednak nieco odmiennej. Po drugie, język syryjski (wcześniej zwany syriackim) wyrasta ze swoistej formy języka aramejskiego, którym posługiwał się Jezus. Po trzecie wreszcie, to właśnie na język ojców syryjskich dokonano jednych z najstarszych tłumaczeń Biblii, spośród których wymienić można Vetus Sira, Peszittę, przekłady Filoksena z Mabbug czy Tomasza z Harkel. Choć minęły wieki od czasu, gdy ojcowie syryjscy sięgali po pióro, by komentować Biblię, ich interpretacja wciąż otwiera nowe horyzonty wiary, także przed współczesnymi czytelnikami. Gorąco polecam!

ks. prof. dr hab. Mariusz Rosik

Dorobek chrześcijan orientalnych jest raczej pomijany w kursorycznych wykładach teologii. Ich język dyskursu, pełen symboli, jest obcy naszej mentalności. W wielu publikacjach albo nie zauważa się ich, albo zbywa stwierdzeniem, że nie wnoszą one nic nowego. Tymczasem spuścizna teologiczna chrześcijańskiego Orientu jest niesamowicie bogata, a jej centrum stanowi studium Pisma Świętego. To dla niego stworzyli pierwszy uniwersytet – szkołę w Nisibis, której spuścizna bez względu na konotacje wyznaniowe, jest ogromna. Praca o. Sabino Chiali jest świadectwem dziedzictwa biblijnej egzegezy naszych zapomnianych braci w Oriencie.

ks. dr hab. Jan Żelazny

Sabino Chialà – włoski zakonnik, teolog i biblista, a także przeor Wspólnoty monastycznej z Bose. Znawca języka hebrajskiego i syryjskiego oraz chrześcijańskich pism apokryfi cznych i literatury pierwszych wieków chrześcijaństwa, zwłaszcza wschodniego. W szczególności zajmuje się ojcami pustyni. Ukończył studia na Uniwersytecie Turyńskim i Katolickim Uniwersytecie w Louvain. Jest wykładowcą Akademii Ambrozjańskiej w Mediolanie. Jest autorem licznych publikacji o charakterze naukowym i popularnonaukowym, a także tekstów duchowych. Organizuje konferencje i rekolekcje związane z powyższą tematyką.

Szczegółowe dane

Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2023
Oprawa: 
miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 
256
Wymiary: 
140x210 mm
Waga: 
0.41 kg
ISBN: 
978-83-7485-460-3
Seria wydawnicza: 
Sapientia+

Tytuły tych samych autorów

59,90 zł
cena det. za
egz.
Zamów do 12.00 - wysyłka dziś
Darmowa dostawa od 99 zł
Produkt dostępny w magazynie
powyżej 99 złod 0 zł
Pocztex10.50 zł
paczkomaty InPost10.50 zł
kioski RUCH10.50 zł
sklepy Żabka10.50 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
prezenty
mando
outlet
obrazy