Percepcja powodzenia małżeństwa rodziców
Nota o książce
Rodzina kształtuje silnie i trwale sposób postrzegania innych, a rodzice jako osoby, które poznajemy najwcześniej, stają się prototypem percepcji ludzi w ogóle, stąd spostrzeganie relacji, jaka ich wiąże, może stanowić prototyp oceny innych relacji interpersonalnych i wpływać na kształtowanie się społecznych aspektów obrazu siebie.
Badania Autorki wskazują, iż osoby mające możliwość obcowania ze szczęśliwymi w małżeństwie rodzicami zostały niejako obdarowane czymś, co pozwala na ponadprzeciętnie dobre funkcjonowanie. Przejawia się to w takiej konfiguracji elementów obrazu siebie, która występuje niezwykle rzadko - połączenie sprawności, rzutkości, systematyczności, kompetencji, poszanowania wartości i norm z ciepłem emocjonalnym, możliwościami twórczego działania i umiejętnością tworzenia satysfakcjonujących więzi z ludźmi. Z kolei dorosłe dzieci rodziców tworzących nieudany związek pozbawione są niejako rozmachu i siły koniecznych do pełnego urzeczywistniania swych możliwości, choćby charakteryzującego ich potencjału twórczego, mają też więcej problemów z samoakceptacją, z samopoczuciem w relacjach z ludźmi i trudniej im budować dobre związki z innymi.
Na łamach publikacji Autorka podjęła próbę zweryfikowania przeświadczenia o tym, iż osoby różniące się doświadczeniem wzrastania w rodzinie tworzonej przez szczęśliwych bądź nieszczęśliwych małżonków mają w różny sposób ukształtowane obrazy siebie. Wyniki badań pokazały, iż oddziaływanie jakości małżeństwa rodziców na obraz siebie ich dzieci jest szersze niż zakładały hipotezy i dotyczy nie tylko sfery kontaktów interpersonalnych, ale również, i to w silniejszym nawet stopniu, cech związanych z siłą osobowości, kompetencją i wytrwałością w realizacji celów i zadań.
Towar z kategorii Outlet
Tytuł może zawierać następujące uszkodzenia: uszkodzoną, porysowaną, pogiętą okładkę, zagięcia, zżółknięcia stron, itp. Towar z tej kategorii nie podlega wymianie na towar pełnowartościowy. Ilość egz. ograniczona.