Nota o filmie
Naród taki nie może być zwyciężony. Julien Bryan
Jest 1 września 1939 roku. Z Bukaresztu do Warszawy jedzie pociąg. Jednym z jego pasażerów jest amerykański fotograf i dokumentalista - Julien Bryan. Właśnie tego dnia nazistowskie Niemcy atakują Polskę. Wybucha II wojna światowa. Pociąg po przekroczeniu granicy zostaje zbombardowany. Dotarcie do stolicy Polski zajmuje Bryanowi kilka długich i ciężkich dni. Po przybyciu do miasta, posądzony o szpiegostwo, zostaje aresztowany. Po niedługim czasie z pomocą przychodzi mu prezydent Warszawy. Amerykański korespondent otrzymuje od niego list, samochód i eskortę. Tym samym może rozpocząć dokumentowanie historycznych zdarzeń. Na fotografiach i filmach uwiecznia jedne z najstraszniejszych dni dla mieszkańców miasta - dni kampanii wrześniowej.
Zaraz po powrocie do Stanów zdjęcia i artykuły Bryana zamieściły największe ówczesne tygodniki. Zdjęcie dziewczynki płaczącej nad zabitą siostrą obiegło cały świat i stało się symbolem okrucieństwa Niemców. Bryan zrealizował pierwszą kronikę filmową drugiej wojny. Obejrzało ją niemal 300 milionów ludzi na całym świecie. Kronika ta proroczo pokazała to, co wkrótce miało spotkać inne miasta europejskie.
Film Oblężenie stworzony z ujęć kampanii wrześniowej w Warszawie został nominowany do nagrody Akademii Filmowej. W 1941 roku otrzymał Oscara w kategorii: najlepszy film krótkometrażowy.