Nota o książce
W majowym numerze miesięcznika „Oremus”:
- czytania i modlitwy mszalne na każdy dzień;
- wprowadzenia liturgiczne i rozważania, które napisał Maciej Zachara MIC, liturgista, wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Marianów w Lublinie, stały współpracownik „Oremus”, autor m.in. książek: „Msza święta. Liturgiczne ABC” i „Krótka historia Mszału Rzymskiego”;
- modlitwy wiernych; przygotowała je s. Maria Łatka FMM, franciszkanka misjonarka Maryi, z Zakopanego; wstęp do okresu zwykłego (2) napisany przez ks. Tomasza Gwizdka, prezbitera diecezji świdnickiej, wikariusza w parafii katedralnej w Świdnicy, doktoranta w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II;
- kolejny tekst z działu „Pytania i odpowiedzi”. Anna M. Faszczowa, teolog-dogmatyk, animatorka chóru Angelus w Horyńcu-Zdroju, ustosunkowuje się do kwestii: „Warsztaty muzyki liturgicznej. Jak zorganizować?”.
- propozycje śpiewów na niedziele, uroczystości i święta, przygotowane przez Adama Kowalskiego, organistę w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce.
W ramach „Liturgicznego ABC” Maciej Zachara MIC pisze o oficjum typu monastycznego, jakie – prócz oficjum katedralnego – istniało w IV wieku. Było ono „bardzo proste i pozbawione jakiegokolwiek rozbudowanego ceremoniału”. Jego rolą „było jedynie podtrzymanie ducha modlitwy nieustającej, który miał charakteryzować całe życie mnicha”.
Michał Kozak MIC w dziale „Pokochać Psalmy” rozważa Psalm 149, którym możemy modlić się podczas jutrzni w każde liturgiczne święto i uroczystość; w maju w liturgii Mszy świętej psalmem tym modlimy się dwukrotnie. „Tym, co przepełnia ten psalm – zauważa ks. M. Kozak MIC – a czego tak często brakuje w naszym życiu i modlitwie, jest radowanie się Bogiem”.
Halina Świrska, autorka „Naszej okładki”, omawia obraz „Zesłanie Ducha Świętego” (Taddeo Gaddi).
Ponadto w numerze – jak zawsze – części stałe Mszy świętej. Publikujemy też, jak zwykle w maju, Litanię loretańską do Najświętszej Maryi Panny.