Nota o czasopiśmie
W listopadowym numerze miesięcznika „Oremus”:
- czytania i modlitwy mszalne na każdy dzień;
- wprowadzenia liturgiczne i rozważania, których autorem jest Marian Michasiów OFMConv, duszpasterz, teolog, sekretarz krakowskiej prowincji franciszkanów i przełożony klasztoru św. Antoniego w Krakowie;
- modlitwy wiernych napisane przez s. Różę Pierzchałę WDC ze Zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych;
- wprowadzenie do okresu Adwentu autorstwa Dominika Jurczaka OP, liturgisty, wykładowcy w Papieskim Instytucie Liturgicznym „Anselmianum” oraz na Papieskim Uniwersytecie „Angelicum” w Rzymie;
- kolejny tekst z działu „Pytania i odpowiedzi”. Ks. Krystian Chmielewski, wikariusz w parafii pw. Zwiastowania Pańskiego na Rakowcu Południowym w Warszawie, w kolejnych kilku numerach „Oremus” odpowiada na pytania dotyczące skrutacji Pisma Świętego. W listopadowym numerze pisma odnosi się do kwestii: „Skrutacja. Jak się ją robi?”.
- propozycje śpiewów na niedziele, uroczystości i święta, przygotowane przez Adama Kowalskiego, organistę w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce.
W ramach „Liturgicznego ABC” Maciej Zachara MIC kontynuuje temat jutrzni i jej następnych elementów. Chodzi o czytanie biblijne, responsorium, „Benedictus”, prośby, Modlitwę Pańską i modlitwę końcową. Modlitwa kantykiem Zachariasza – zauważa autor – pozwala „błogosławić Boga na początku dnia i stanąć w obecności Chrystusa – prawdziwej Światłości”. Michał Kozak MIC w dziale „Pokochać Psalmy” rozważa Psalm 144, którym modlimy się w tym roku na Mszy świętej 19 listopada. Psalm ten zawiera teologię duchowej walki. Nasze dni są „krótkie i ulotne”, ale to „Bóg ocala. On jest opoką, tarczą, warownią i osłoną”. Halina Świrska, autorka „Naszej okładki”, omawia obraz „Anioł Apokalipsy” (Miniatura do Komentarza do Apokalipsy wg Beato z Liébany).
Ponadto w numerze – jak zawsze – części stałe Mszy świętej. A ponieważ z końcem listopada wchodzimy w Adwent, również formularz Mszy o Najświętszej Maryi Pannie w Adwencie.