Nota o czasopiśmie
W czerwcowym numerze miesięcznika „Oremus”:
- czytania i modlitwy mszalne na każdy dzień;
- wprowadzenia liturgiczne autorstwa Jakuba Kruczka OP z Korbielowa, duszpasterza chorych i rekolekcjonisty;
- rozważania, które napisała Monika Kamińska, niepełnosprawna, malująca ustami malarka oraz blogerka;
- modlitwy wiernych przygotowane przez s. M. Bognę Cyz z Dębicy;
- tekst z działu „Pytania i odpowiedzi”. Ks. Krzysztof Porosło, teolog-dogmatyk z archidiecezji krakowskiej, zaangażowany m.in. w organizowanie warsztatów liturgicznych „Mysterium fascinans”, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, archidiecezjalny duszpasterz akademicki, autor wielu artykułów i książek, odpowiada na pytanie: „W czasie Mszy recytowanych, kiedy nie są śpiewane pieśni, celebrans odczytuje z Mszału antyfony na wejście i na Komunię. Dlaczego tylko wtedy możemy je usłyszeć?”;
- propozycje śpiewów na niedziele, uroczystości i święta, przygotowane przez Adama Kowalskiego, organistę w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce.
W ramach „Liturgicznego ABC” Maciej Zachara MIC w cyklu poświęconym liturgii godzin pisze o księdze liturgicznej (brewiarz) oraz o korzystaniu z internetu i aplikacji mobilnej jako możliwych narzędziach pomocnych w tej modlitwie. Michał Kozak MIC w dziale „Pokochać Psalmy” rozważa Psalm 69, którym modlimy się w dwunastą niedzielę zwykłą. Autor wyjaśnia, dlaczego tradycja chrześcijańska bardzo mocno wiąże ten psalm z Chrystusem, ale też zauważa trudności, jakie można napotkać, czytając Psalm 69 jako proroctwo o Jezusie. Halina Świrska, autorka „Naszej okładki”, omawia obraz „Ukrzyżowanie” (fresk z kościoła Santa Maria Antiqua, poł. VIII w.).
Ponadto w numerze – jak zawsze – części stałe Mszy świętej.