O miłosnej uwadze, czyli odkrywanie udzielanego Piękna | wydawnictwowam.pl
Deon.pl AMDG Katechizmy Darmowa dostawa
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-16.00
O miłosnej uwadze, czyli odkrywanie udzielanego Piękna

O miłosnej uwadze, czyli odkrywanie udzielanego Piękna

książka
Marian Zawada OCD

Nota o książce

Niektóre prawdy – napotykane, mijane, czytane – każą nam do siebie wracać, niejako na nas czekają, gościnnie zapraszając, by znów odsłonić nieznany sens czy rzucić nowe światło. Nie sposób ich pominąć czy zlekceważyć, bo są jak zwiastuny nowego czasu. Do takich należą prawdy zawarte w tekstach o modlitwie, które ciągle przypominają o jej doniosłości. Zapraszają one do wysokiej dziedziny, nasączają życie Bogiem, pomagają się rozgościć w Bożym świecie.

Książka przeznaczona jest dla tych, którzy rozpoznali Karmel jako swą drogę i poszukują pogłębienia drogi medytacji. Czasami powstają pytania: co w modlitwie karmelitańskiej jest takiego szczególnego, typowego, odróżniającego ją od innych szkół i nurtów duchowości? W spojrzeniu na Chrystusa, Maryję, Kościół, człowieka…
Dziedzina modlitwy jest niezwykła. Przyjaciele Boga winni prowadzić braci do Niego i potwierdzać swą stanowczą nadzieję; wierzący – wskazywać pewność znalezienia Go; miłujący – ukazywać bramę do ogrodów Umiłowanego.

W sferze modlitwy Karmel odkrył swą perłę w postaci miłosnej uwagi, którą św. Jan od Krzyża nazywa w oryginale atención amorosa. Stanowi to realizację ogólniejszego wskazania św. Teresy od Jezusa, że modlitwa wewnętrzna nie polega na tym, by tylko rozmyślać, bo postęp duszy nie na tym polega, aby dużo rozmyślała, tylko na tym, by dużo miłowała (F 5, 2). Tym prześwietnym początkiem modlitewnego miłowania jest właśnie kierowanie uwagi, a następnie wiązanie jej z Bogiem. Rodzi się ona w zbieraniu siebie z różnych oktaw życia, w cierpliwym skupianiu na jednym, a właściwie na Jedynym – unum necessarium – jak w przypadku Marii z Betanii (por. Łk 10, 42).

Dlatego w kolejnej zachęcie do lektury pojawia się niniejsze opracowanie. Sytuuje się ono pomiędzy Medytacją karmelitańską a Drogą do Boskiej kontemplacji. Można je uznać za lekturę właściwą dla trzeciego stopnia Szkoły modlitwy organizowanej w naszych domach rekolekcyjnych. Medytacja domaga się pogłębienia, uproszczenia i wypełnienia miłością. Taką drogę proponujemy poprzez przybliżenie tajemnicy świętej uwagi, która najpierw przywoływana i aktualizowana jest wysiłkiem człowieka, ale w końcu nasączona miłością wiąże serdecznie z Tym, który jest godny jedynie Miłości.

Szczegółowe dane

Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2023
Oprawa: 
miękka
Liczba stron: 
190
Wymiary: 
125x195 mm
Waga: 
0.23 kg
ISBN: 
978-83-7604-687-7

Tytuły tych samych autorów

24,90 zł
cena det. za
egz.
Wysyłka w poniedziałek
Darmowa dostawa od 99 zł
Produkt dostępny w magazynie
Koszty dostawySprawdź
powyżej 99 złod 0 zł
Pocztex10.50 zł
paczkomaty InPost10.50 zł
sklepy Żabka10.50 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
prezenty
mando
outlet
obrazy