Nasza Matka, święta Teresa
Nota o książce
Pragniemy udostępnić polskim czytelnikom kilka zeznań procesowych z toczących się pod koniec XVI wieku postępowań kanonicznych mających doprowadzić do beatyfikacji świętej Teresy od Jezusa. Do dzisiaj polski Karmel nie ma dostępu do bogactwa informacji ukrytego w tychże dokumentach. Od wielu lat staraliśmy się zaradzić temu brakowi, a skromnym owocem tego jest niniejsza edycja.
O. Silverio od Św. Matki Teresy pisze: „Zawierają one [tj. Procesy] ogromne zasoby biograficzne o bezcennej wartości, wykorzystywane dotąd jedynie w znikomej części. Każdy świadek – można tak powiedzieć – kreśli swój własny opis życia św. Teresy. Niektóre z tych zeznań są mistrzowskie w swoim rodzaju”.
Teresa już za życia cieszyła się opinią świętej i wywierała niezwykły wpływ, który przybrał na sile po jej śmierci. Można mówić (jak w przypadku małej Tereski) o „huraganie chwały”.
Ta chwała matki Teresy, widziana w mistycznej wizji, tuż przed śmiercią świętej, przez Annę od św. Bartłomieja, stała się niebawem widoczna w wielu ludziach przez cuda sprawiane w ich sercach i ciałach, przez rozprzestrzenianie się jej mistycznej nauki. Cuda zaczęły się dziać już przy pochówku Teresy.
Trudno znaleźć procesy beatyfikacyjne i kanonizacyjne o takiej skali i zasięgu jak procesy matki Teresy: wiemy o około 769 świadkach, którzy zeznawali w 41 zachowanych procesach; do tego trzeba dodać przynajmniej 17 zaginionych (niektóre z nich ważne i obszerne), co daje łączną liczbę świadków przekraczającą tysiąc (w sumie w około 60 procesach). To zakłada bardzo szeroki zasięg sławy świętości i cudów matki.
Fragmenty Wstepu