Między „źródłem” a „szczytem”
Nota o książce
Chrystus żyje w nas przez Liturgię, a przede wszystkim przez Eucharystię. Nic dziwnego, że Sobór określił Liturgię jako „źródło i szczyt” życia Kościoła (KL 7).
Spotkanie z Chrystusem w sakramentach stanowi jedyne źródło mocy chrześcijanina, a jednocześnie cel i „szczyt” jego życia. Nasze życie rozgrywa się więc pomiędzy liturgicznym „źródłem” i „szczytem”, między chrztem a Eucharystią, która antycypuje pełnię, czyli ostateczne zjednoczenie z Bogiem.
Natomiast nasza codzienna „przestrzeń” życiowa rozciąga się od Eucharystii do Eucharystii (od dzisiejszej do następnej), która sama w sobie jest źródłem wzrostu i szczytem uświęcenia.
Życie liturgiczne, świadome czerpanie z niej, nie jest jeszcze dla nas tak oczywiste, jak miało to miejsce w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, kiedy nie było innej bazy duchowej poza sakramentami i Słowem Bożym. Stoi więc przed nami zadanie dosłuchania się całym sobą głosu Kościoła, zachęcającego nas do nowego sposobu życia i do odkrycia bogactwa Liturgii, która obejmując wszystkie wymiary: czas, przestrzeń i sferę nadprzyrodzoną, ożywia złożone w nas przez Boga duchowe predyspozycje do uczestnictwa w życiu wiecznym już na ziemi.
Duchowość liturgiczna domaga się od nas traktowania Boga na serio. Jest to duchowość oparta na obiektywnej wierze Kościoła, która pozwalała męczennikom i wyznawcom mężnie dawać świadectwo, a to zawsze ma siłę przyciągającą do Chrystusa.
Towar z kategorii Outlet
Publikacja może zawierać następujące uszkodzenia: porysowaną, pogiętą okładkę, zagięcia kartek, zżółknięte strony itp. Towar z tej kategorii nie podlega wymianie na towar pełnowartościowy. Liczba egzemplarzy ograniczona.