Manreza 4/2021 | wydawnictwowam.pl
Deon.pl AMDG Katechizmy Darmowa dostawa
+48 12 629 32 60 Pn-Pt 8.00-17.00
Manreza 4/2021

Manreza 4/2021

Pokusa czy natchnienie?
czasopismo
Marek Kruszyński SJ (red. nacz.)

Nota o czasopiśmie

Pismo poświęcone duchowości ignacjańskiej

W tym numerze: 

Podstępy anioła światłości / Marek Kruszyński SJ

Bogactwo, próżna chwała i pycha w procesie nawrócenia św. Ignacego Loyoli / Jacek Poznański SJ
W procesie duchowym, który przechodził św. Ignacy, ważną rolę odgrywała konfrontacja z subtelnymi przejawami trzech pożądliwości. Bóg pozwalał mu je odczuć, zmierzyć się z nimi, aby mógł nauczyć się je rozpoznawać i walczyć z nimi. Dzięki temu ignacy przeszedł wewnętrzne oczyszczenie. To umożliwiło mu prowadzenie autentycznego życia duchowego, które polega na posłuszeństwie bogu i jego woli.

Pokusa czy natchnienie? / Robert Więcek SJ
Pokusa czy natchnienie? – oto jest pytanie. Zależy to od autora, od którego myśl, sytuacje, osoby czy wydarzenie pochodzą. Tak więc to nie kwestia umiejętności rozpoznawania, a bardziej trwania przy właściwym źródle. Z dobrego drzewa są dobre owoce i nie da się tutaj nic innego wykombinować.

Credo zabójcy. Trzy podstępne zasady walki według reguł rozeznawania duchów św. Ignacego Loyoli / Rafał Huzarski SJ
Zasada strategii wroga – ducha złego, który przechodzi do ataku, pomaga uzmysłowić sobie, jakie środki osłonowe powinny być zastosowane, zanim jeszcze atak nastąpi.

Czy i jak odpowiadać na zło? Kilka intuicji św. Ignacego Loyoli / Jarosław Kuffel SJ
Czy życie duchowe to tylko sukcesy? Czy pokusy są groźne dla życia? Jak z nimi walczyć i co w tym względzie proponuje święty Ignacy z Loyoli? Jedną z cech duchowości ignacjańskiej, jest zasada „agere contra”, czyli „działać przeciw”. Jest to narzędzie do „przekraczania siebie”, aby siebie lepiej zrozumieć, poznając swoje słabe i mocne strony. To również narzędzie do porządkowania swoich uczuć, postaw i czynów.

Próba czy pokusa? / Tadeusz Drozdowicz SJ
Nie sposób analizować zagadnienia pokusy bez uwzględnienia istotnego punktu odniesienia, jakim jest stary testament. Celem artykułu jest próba odtworzenia biblijnego rozumienia rzeczywistości „pokusy-próby”.

Pokusy – czy to tylko zło? / Stanisław Łucarz SJ
Pokusę zazwyczaj traktuje się jako zło, całkowicie pomijając jej pozytywny wymiar. Okazuje się, że pokusa sama w sobie jest ambiwalentna. Jej pozytywna strona ujawnia się w pełni wtedy, gdy kuszony, czy to opierając się jej, czy po upadku, sięgnie po bożą pomoc.

Nie wódź nas na pokuszenie / Wojciech Żmudziński SJ
Od lat toczy się w niektórych gremiach dyskusja nad jednym ze sformułowań modlitwy pańskiej – „nie wódź nas na pokuszenie”. Tymi słowami nie modlimy się o to, aby pan bóg nas nie kusił do złego, ani też nie prosimy go o to, abyśmy byli wolni od pokus.

O miłości roztropnej / Marek Kruszyński SJ
Miłość roztropną stosuje się przeciwko pokusie pobożnego zapału i świętej nieomylności. Miłość ta prowadzi do rozpoznania, czy dane poruszenie wewnętrzne jest oby na pewno natchnieniem bożym oraz minimalizuje przeszkody stawiane duchowi świętemu przez nie do końca uświadomione ograniczenia własne.

Natchnienie biblijne / Jerzy Seremak SJ
Aby usłyszeć Boga i iść przez życie zgodnie z tym, co mówi, należy respektować go w jego biblijnym słowie, odczytując wiernie, „co mówi tekst”, a nie używać biblijnych tekstów do głoszenia tego, co „mówię ja”.

Szczegółowe dane

Wydanie: 
pierwsze
Rok wydania: 
2021
Oprawa: 
miękka
Liczba stron: 
112
Wymiary: 
145x205 mm
Waga: 
0.19 kg
ISSN: 
2658-0462

Tytuły tych samych autorów

12,00 zł
cena det. za
egz.
Wysyłka w dniu jutrzejszym
Darmowa dostawa od 25 zł
Produkt dostępny w magazynie
powyżej 99 złod 0 zł
Pocztex10.50 zł
paczkomaty InPost10.50 zł
sklepy Żabka10.50 zł
kurier FedEx14.90 zł
wyślij jako prezent14.90 zł
odbiór osobisty0 zł
pliki do pobrania0 zł
prezenty
mando
outlet
obrazy