Nota o czasopiśmie
Pismo poświęcone duchowości ignacjańskiej
W tym numerze:
Nie możesz go nie zobaczyć / Marek Kruszyński SJ
Być albo nie być „chrześcijanina przyszłości” / Dariusz Kowalczyk SJ
„Chrześcijanin przyszłości albo będzie mistykiem, albo go w ogóle nie będzie” – te słowa Karla Rahnera, wypowiedziane prawie pół wieku temu, są dziś jeszcze bardziej aktualne niż wówczas. Nie chodzi tu o mistykę pełną nadzwyczajnych zjawisk, ale o osobiste doświadczenie Boga w codzienności.
Bóg, który doświadcza człowieka / Czesław Wasilewski SJ
Bóg – ojciec, Bóg – przyjaciel, Bóg – oblubieniec. A Bóg – nauczyciel? Jak ten obraz może pomóc nam budować relację z Bogiem, którego miłość polega nie tylko na bezwarunkowej afirmacji, ale także na prowadzeniu i uzdalnianiu nas do tego, byśmy stawali się coraz lepsi?
O potrzebie uczenia się Boga / Tadeusz Drozdowicz SJ
Doświadczanie Boga ma wiele form – od zwyczajnych po niezwykłe – i każda z nich jest dla człowieka darem przyjaźni i zaproszeniem do współpracy. Bywają jednak błędy w tym procesie i one sprowadzają na manowce.
Bóg we wszystkim – wszystko w Bogu / Michał Masłowski SJ
Czy Bóg jest naprawdę w moim sercu, czyli w każdym moim uczuciu, w emocjach, we wszystkim, co mnie stanowi? Czy potrafię widzieć Jego obecność we wszystkim, co mnie otacza?
Szukając i znajdując Boga… / Henryk Droździel SJ
Boga możemy spotkać na drodze naszej codzienności. Dlatego ważne jest, aby podjąć fascynujące wyzwanie szukania i odkrywania tej drogi, tego obszaru, tej naszej ziemi świętej, na której On się nam objawia.
Sakra-mentalność / Paweł Sawiak SJ
Święty Ignacy z Loyoli regularnie widywał podczas Eucharystii realnie obecnego Jezusa. „Widział jasno zmysłem swoim, jak Pan nasz Jezus Chrystus jest obecny w tym Najświętszym Sakramencie”. W jaki sposób Jezus chciał, abyśmy podczas Mszy św. zachowywali się my sami?
Dawca, dar i obdarowany / Krzysztof Dzieńkowski SJ
Cudzołożnice, celnicy i grzesznicy wyprzedzają nas w drodze do królestwa, bo nie mają już czym handlować. Ich puste ręce, bez żadnych zasług, mogą wszystko przyjąć. To właśnie jest chrześcijańska wdzięczność – mieć puste ręce w relacji do Ojca.
Chrześcijański mindfulness / Monika Guzewicz
Chrześcijański mindfulness jest doświadczeniem modlitwy opartej na zauważaniu tego, co jest dookoła, i odbieraniu świata poprzez wszystkie zmysły. Jest to również większe skupienie na swoich odczuciach i przeżyciach po to, by świadomiej i pełniej doświadczać relacji z Panem Bogiem w każdych okolicznościach życia.
Świadomość obecności Boga w modlitwie i życiu / Jacek Poznański SJ
Świadomość Bożej obecności zawsze miała wielkie znaczenie dla życia wierzących w Jezusa Chrystusa. Tradycyjnie chrześcijańska duchowość opierała się na przekonaniu, że Bóg jest obecny w świecie i w Kościele, a człowiek jest wezwany do osobistego spotkania z Nim zawsze i wszędzie.
Modlitwa jako Spotkanie. Uwagi św. Ignacego / Ryszard Friedrich SJ
„Chciałbym się lepiej modlić… i nie wychodzi”. Co zrobić, aby modlitwa stała się głębsza, bardziej nasycająca? Św. Ignacy swoimi krótkimi i rzeczowymi uwagami może nam w tym pomóc. Jego wskazówki nie są sztywnym schematem, ale zachęcają do tego, żeby uczyć się własnego podejścia do metody modlitwy.